SENICA. Počas septembra tohto roka zisťovala Transparency International Slovensko (TIS), nakoľko je vedenie stovky najväčších samospráv naklonené otvorenosti a transparentnosti voči svojim obyvateľom. Rebríček zostavili na základe hodnotenia poskytovania informácií na webových stránkach i cez infožiadosti, do úvahy však brali aj rozsah zavedených protikorupčných mechanizmov.
Najotvorenejšími samosprávami sa podľa Transparency stali Šaľa, Banská Bystrica a Martin. Najlepšie vyhodnotené mesto (Šaľa) pritom dostalo známku A-. Naopak najhoršie skončili Zlaté Moravce, Smižany a Krompachy. Mestu pod vedením kontroverznej Serafíny Ostrihoňovej sa ušla známka E+.
Priemerné Záhorie
Zo štyroch najväčších miest na Záhorí dopadli najlepšie Malacky. So známkou C- skončili na 26. mieste rebríčka. S rovnakou známkou, len o osemnásť priečok nižšie, sa umiestnila Senica.
Susedné mestá Holíč a Skalica skončili v druhej polovici tabuľky. O niečo lepšie je na tom podľa TIS Holíč, ktorý so známkou D+ zaujal 66. miesto. Na D-čko ohodnotili odborníci otvorenosť Skalice, ktorej tak patrí 78. miesto.
TIS hodnotilo jedenásť oblastí, od poskytovania informácií, podielu verejnosti na rozhodovaní a verejnom obstarávaní cez personálnu politiku, prenájom bytov a majetku po udeľovanie grantov a dotácií.
Najlepšie Malacky dosiahli práve v hodnotení prístupu k informáciám 95 percent. Osemdesiat percent si vyslúžilo v Malackách územné plánovanie a stavebný úrad. Najslabšie hodnotenie dostala v tomto meste oblasť predaja a prenájmu majetku (10 percent).
Senica so stopercentným územným plánovaním
V hodnotení okresnej Senice dostala najviac, plných sto percent, oblasť územného plánovania a stavebného úradu. Podľa TIS tu najviac zavážilo, že mesto má vytvorenú elektronickú podateľňu žiadostí v stavebnom konaní, ich elektronický register a že všetky návrhy zmien a doplnkov sú dostatočne medializované. Mesto rovnako na svojej webovej stránke zverejňuje aj svoj územný plán. Senica sa tak v tejto oblasti dostala do prvej desiatky slovenských miest.
K lepšiemu hodnoteniu jej však nedopomohli dve nuly - mesto má podľa TIS veľké rezervy v prideľovaní dotácií a grantov, rovnako tak v personálnej politike. Z odporúčaní vyplýva, že samospráva by mala robiť výberové konania aj na miesta referentov a vždy pri nich používať aj písomné testy. Minimálne čestným vyhlásením by malo mesto riešiť prípadný konflikt záujmov žiadateľov o dotácie a tých, ktorí rozhodujú o ich prideľovaní. Toto riešenie by malo byť zverejnené aj na internetovej stránke.
Najsilnejšou stránkou Holíča je rozpočet
Viac ako päťdesiat percent sa v hodnotení TIS podarilo Holíču získať len v troch oblastiach. Najsilnejšou z nich je rozpočet (82 percent), nasleduje územné plánovanie a stavebný úrad (80 percent) a prístup k informáciám s 53 percentami. Rozpočtovať vedia v Holíči podľa TIS na známku A+, za čo mestu patrí šiesta priečka na Slovensku.
Najhoršie hodnotený bol v Holíči predaj a prenájom majetku. Jediné pozitívum, ktoré TIS v tejto oblasti našlo bolo, že poslanci hlasujú o každom predaji zvlášť a nie o bode ako celku. Mestu vyčítali nevyužívanie elektronických aukcií, nezverejňovanie výsledkov verejných obchodných súťaží na webe, i chýbajúci zverejnený internetový archív výsledkov obstarávaní.
Slabé je aj verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb, či oblasť obecných podnikov a investícií (obe 17 percent).
Skalica prepadla v etike
Napriek zvyšujúcemu sa ratingu pre investorov, v hodnotení TIS nedopadla Skalica práve najlepšie. Najmenej pozitívne boli ohodnotené oblasti dotácií a grantov a etiky a konfliktu záujmov. Obe nezískali ani jedno percento do celkového hodnotenia.
Mestu vraj chýba etický kódex, ktorý by dodržiavali volení predstavitelia i zamestnanci samosprávy, nezverejňuje zápisnice zo zasadania komisie na ochranu verejného záujmu a na internete ľudia nenájdu ani majetkové priznania primátora a poslancov.
Naopak, veľmi pozitívne a známkou A+ ohodnotilo TIS oblasť obecných podnikov a investícií. Skalica sa tak umiestnila na piatom mieste celkového rebríčka v tejto oblasti, spolu s mestami ako Bratislava-Dúbravka, Bratislava-Nové Mesti, či Košice.
Samospráva na svojej internetovej stránke trvalo zverejňuje výročné správy všetkých spoločností so svojím väčšinovým podielom a internetové stránky týchto firiem sú s mestskou stránkou prepojené.