Súkromný majiteľ predáva židovskú synagógu v Šaštíne - Strážach. Tá chátra a môže sa stať, že ju nakoniec zbúrajú.
ŠAŠTÍN - STRÁŽE. Na Zápotočnej ulici v Šaštíne - Strážach sa medzi domami nachádza synagóga. Ošarpaná budova, ktorá skôr pripomína strašidelný dom ako sakrálnu stavbu. Keď sme nahliadli dovnútra, čakal nás odstrašujúci pohľad na zdemolovaný interiér objektu. Miestni obyvatelia nám povedali, že synagóga v minulosti slúžila ako sýpka či dokonca autoopravovňa. „Vnútri sú vidieť diery v podlahe, ktoré používali automechanici," hovorí jeden z miestnych. Budúcnosť synagógy je však neistá. Hrozí jej dokonca demolácia.
Židia v Šaštíne
Dnes sa mesto väčšinou spomína ako pútnické miesto vďaka neďalekej bazilike. V minulosti tu však sídlila početná skupinka Židov, ktorí si postavili synagógu. Podľa Adriany Kondlovej z Krajského pamiatkového úradu v Trnave sa zmienka o Židoch v Šaštíne datuje do 14. storočia. „Odvtedy im boli priznané zvláštne výsady, ktoré mali zmierniť ich inak nepriaznivé postavenie v okolitých krajinách," vysvetľuje Kondlová.
Pozemok pod synagógou získala židovská obec od vtedajšieho panovníka grófa Marka Cobora v roku 1725. „Šaštínska synagóga je však o niečo mladšia. Pravdepodobne bola postavená v prvej polovici 19. storočia," ozrejmuje Kondlová.
Tá hovorí, že stavba má svoje špecifikum. „Ak by sme chceli nájsť jej podobnú stavbu, museli by sme za ňou ísť do Ríma," dodáva. Pritom v rámci synagogálnej architektúry je podľa Kondlovej jednou z mála dokladov klasicizmu na Slovensku.
V katastrofálnom stave
Aj napriek týmto hodnotám je synagóga v katastrofálnom stave. „Jej ťažko skúšaný interiér ešte aj dnes ukrýva maľovaný kazetový strop, ktorý je odozvou doby módnosti synagóg orientálneho charakteru.
Má architektonicky výrazne riešené fasády s bohatým členením dekoratívnych prvkov," opisuje interiér budovy.
Cenným je podľa nej aj riešenie čelnej fasády synagógy. „Jej hodnotu umocňuje aj fakt, že je vlastne jedinou viac-menej autenticky zachovanou synagógou severného Záhoria. Celkovo sa na Slovensku z pôvodného počtu synagóg zachovala len časť, nakoľko veľké množstvo ich zaniklo za minulého režimu," dodáva Kondlová.
Je na predaj
Na viacerých internetových stránkach realitných kancelárií je inzerát, ktorý oznamuje, že synagóga je na predaj. Súkromný majiteľ, ktorý ju dnes vlastní, za ňu pýta takmer 25 tisíc eur. Židovská náboženská obec na Slovensku nad jej odkúpením neuvažuje. Člen prezídia Ústredného zväzu židovských obcí na Slovensku Juraj Turčan o zlom stave budovy vie.
„Odkúpiť synagógu sa nechystáme. My sami máme problémy s udržaním sakrálnych budov, ktoré sú v našom vlastníctve," ozrejmuje Turčan. Primátor Šaštína-Strážov Radovan Prstek taktiež krúti nad stavom budovy hlavu. Mesto sa podľa jeho slov nechystá budovu odkúpiť, nakoľko by nemalo peniaze na jej rekonštrukciu, ktorá je nutná. Upozornil však, že ak sa s budovou nezačne niečo robiť, tak za dva roky môže prísť k jej demolácii. „Ak sa neopraví a začne ohrozovať okoloidúcich ľudí či susediace budovy, budeme nútení požiadať vlastníka aby budovu opravil alebo odstránil," dodáva Prstek.