SENICA. S budovou na Hviezdoslavovej ulici v Senici má radnica svoje plány. Na poslednej schôdzi mestského zastupiteľstva schválili poslanci jej odpredaj Mestskému podniku služieb (MPS) za cenu viac ako 1,16 milióna eur. Stopercentným vlastníkom spoločnosti je pritom mesto Senica.
„Budovu predáme sami sebe a dostaneme sa tak k peniazom v hotovosti, ktoré potrebujeme napríklad na spolufinancovanie grantov z Európske únie, " povedal na rokovaní primátor Ľubomír Parízek (nezávislý).
Hoci si mestská s.r.o.-čka bude musieť na kúpu zobrať úver, primátor to označil za ozdravné opatrenie.
„Predpokladáme, že v budúcnosti to kúpi štát. Ďalší predaj bude opäť schvaľovať mestské zastupiteľstvo," povedal Parízek.
Neštandardný krok
Predaj mestskej budovy mestskému podniku sa podľa právnika Transparency International Slovensko Pavla Nechalu javí ako neštandardný.
„Hoci k zneužitiu verejných prostriedkov nedošlo, vzniknú nejaké transakčné náklady. Tento krok nedáva zmysel, ak nie je dobre odôvodnený," povedal Nechala.
Podľa neho by jedným z dôvodov mohlo byť to, že mesto už prečerpalo limit na úvery, ktorý mu stanovujú rozpočtové pravidlá. Na ďalší úver by tak potrebovalo súhlas od ministerstva financií, ktorý Mestský podnik služieb potrebovať nebude.
„Budova vo vlastníctve mestského podniku bude pod menej prísnym dohľadom poslancov," povedal Nechala. Hoci primátor deklaroval, že o jej ďalšom predaji tretej strane bude opäť rozhodovať zastupiteľstvo, podľa Nechalu jeho uznesenia nebudú pre spoločnosť s vlastnou právnou subjektivitou (ako je MPS) záväzné.
S otázkou, prečo si mesto nezoberie úver samo, sme sa chceli obrátiť aj na samotného Ľubomíra Parízka. Vo štvrtok ani v piatok sme ho však telefonicky nezastihli ani v úrade, ani na jeho mobilnom telefóne.
Zvýšením nájmu chcú tlačiť na ministerstvo
V budove sídli aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). V súvislosti s jej predajom sa na zastupiteľstve hovorilo aj o zvyšovaní nájomného. Práve to by malo podľa Parízka vytvoriť tlak na príslušné ministerstvo, aby budovu odkúpilo.
„Umiestnenie štátnych inštitúcií je stabilizované a zvýšenie nájmu je oprávnené," vysvetľoval primátor. Zo súčasných 16,60 eur na meter štvorcový a rok by sa mal v prípade kancelárskych priestorov zdvihnúť nájom na tridsať eur. Za meter štvorcový plochy archívov a garáží by mali nájomníci zaplatiť namiesto necelých desiatich až 15 eur ročne.
Úrad nesúhlasí, chce rokovať
K dodatku nájomnej zmluvy, v ktorej prenajímateľ Mestský podnik služieb navrhol zvýšenie nájomného, zaujal Úrad práce nesúhlasný postoj.
„Od roku 2005 až do konca roku 2010 sme zaplatili a zaplatíme za nájom (bez energií) viac ako 132-tisíc eur. Nájomné v Senici (bez energií) je 5,36 percenta z celkového rozpočtu nášho úradu na prevádzkové náklady. Podotýkam, že sme vlastníkmi budov v Šaštíne Strážoch, Holíči i Skalici," hovorí riaditeľ ÚPSVaR v Senici Ján Kovár.
Podľa neho momentálne spracúvajú rozpočet na roky 2011-2013, ktorý počíta so znížením objemu peňazí na prevádzkové náklady o desať percent.
„Hľadáme cesty zníženia týchto nákladov. Chceli sme Mesto Senica požiadať o mierne zníženie nájmu, prípadne jeho nezvyšovanie. Opak je však pravdou. Znižovanie prevádzkových nákladov prinesie ďalšie negatívne javy v našej činnosti," hovorí Kovár.
Ak by sa s mestom na prijateľnej cene nedohodli, museli by vraj radnicu požiadať podľa zákona o obecnom zriadení o zabezpečenie iných vhodných priestorov v Senici.
„Veríme, že k takejto situácii nedôjde. Našim obojstranným cieľom je spokojnosť klientov, najmä občanov mesta Senica a blízkeho okolia. ÚPSVaR v Senici je predsa partner určitej dôležitosti," povedal Kovár, podľa ktorého budú na túto tému určite ešte prebiehať intenzívne rokovania.