ZÁHORSKÁ VES. V Záhorskej Vsi vraj zapadajú posledné lúče slnka nad Slovenskom. Asi to tak bude preto, lebo táto obec je najzápadnejšia v Slovenskej republike. Leží necelých 20 kilometrov západne od okresného mesta Malacky, pri rieke Morava, ktorá zároveň tvorí prirodzenú hranicu so susedným Rakúskom.
Záhorskú Ves založili v roku 1301 rybári. Leží na akomsi malom poloostrove, keďže z troch strán ju obkolesuje rieka Morava. Po stáročia ju ohrozovali povodne.
Košikári a sumce
Pôvodní obyvatelia sa živili najmä lovom rýb a zveri. Postupne prechádzali aj na poľnohospodárstvo. Svoju tradíciu tu má košikárske remeslo, keďže brehy Moravy poskytovali nadbytok rôzneho prútia a šachoriny. Rieka sa často vylievala z koryta, a tak pôvodné stavby obydlí boli tomu prispôsobené. Stáli na vysokých koloch.
Nemalú časť v roku bola jediným dopravným prostriedkom loďka. Morava a jej ramená sú dodnes rybárskym rajom. Žijú v nich prakticky všetky známe stredoeurópske druhy rýb. Raritou sú predovšetkým sumce, ktoré tu
dosahujú úctyhodné rozmery.
Kúsok od Viedne aj Brna
Záhorská Ves má však aj svoju súčasnosť a budúcnosť. Populácia sa zvýšila na 1773 obyvateľov. Do obce prichádzajú mladí ľudia.
"Vybudovali sme 25 nových bytov. Obec sa rozvíja, rastie aj v kultúre. Prichádzajú i rodáci, ktorí pred časom obec opustili. Dnes si tu stavajú alebo rekonštruujú domy. Ľudia zistili, že Záhorská Ves má dobrú polohu, nachádza kúsok od Viedne, kúsok od Bratislavy, kúsok od Brna. Dobre zachované prírodné prostredie je veľmi príťažlivé. Za
700.000 eur sme vybudovali čističku odpadových vôd, kanalizačné splašky už netečú voľne do Moravy. Triedime komunálny odpad, chceli by sme vybudovať kompostáreň. Aktivizujú sa aj rôzni developéri, ktorí idú stavať nové byty a domy pre mladých," povedal pre TASR starosta obce Boris Šimkovič.
Záhorská Ves má kultúrny i rybársky dom, školu, ktorú navštevuje 173 žiakov, pôsobí tú detský lekár, praktický lekár, zubár, má novú lekáreň i poštu. Je tu aj trojtriedna materská škola pre 70 detí, ktoré sa tu už odmalička učia základy nemčiny. K výučbe využívajú aj výlety a návštevy do susediaceho rakúskeho Angernu.
Zaujímavé je, že deti v Angerne sa zase učia po slovensky.