BRODSKÉ. Obyvatelia jednej z častí obce Brodské majú neľahký život. Do ich susedstva pred ôsmimi rokmi nasťahovali neplatičov z bytov zo Skalice. Odvtedy je tu podľa miestnych neporiadok a hluk. Nedokážu si však nijako pomôcť. Ubytovňa, kde dnes bývajú neprispôsobiví občania, je súkromným majetkom.
Oberajú im úrodu
Problém vznikol ešte v roku 2002, kedy sa majetky miestneho družstva rozpredávali. V objekte družstva sa nachádzala aj ubytovňa, ktorá kedysi slúžila pre traktoristov a kombajnistov. Budovu vtedy kúpila skalická firma Skal&Co, ktorá zabezpečuje v Skalici výrobu a dodávku tepla a spravuje bytový fond v meste. Odvtedy sem sťahujú obyvateľov Skalice, ktorí neplatili nájomné.
Obyvatelia domov susediacich s ubytovňou však tým, že majú vo svojom okolí neplatičov, nie sú nadšení.
Anna Follová býva v neďalekej bytovke a sťažuje sa najmä na to, že zo záhradky jej mizne zelenina. „Mne za jednu sezónu obrali takmer všetky rajčiny," hovorí Follová.
Susedovi údajne tiež pobrali rajčiny a polámali stromčeky. „V okolí nechávajú neporiadok, papiere a fľaše. Je to hrozné," hovorí obyvateľka bytovky. Podľa nej sa spočiatku snažila byť k novým susedom prívetivá a deťom doniesla aj hračky.
„Ja som to myslela v dobrom, no potom to začali zneužívať. Vravím im, že nech im kúpia hračky rodičia, že ja už peniaze na to nemám," dodáva Follová.
Nevedia, koľko ich je
O probléme vie aj starostka obce Anna Krídlová. „Dnes neviem ani koľko obyvateľov tam býva," hovorí Krídlová. Trvalý pobyt totiž nemajú nahlásený v obci, ale v Skalici.
„Sú absolútne neprispôsobiví," hovorí starostka. Podľa nej obyvatelia ubytovne žobrú, majú v jej okolí neporiadok a vyrušujú susedov. Vyriešiť situáciu však nie je jednoduché. Nakoľko ide o súkromnú ubytovňu a nie o obecné priestory, starostka má ruky zviazané.
To nám potvrdila aj bývalá starostka obce Jozefa Šimkovičová, za ktorej pôsobenia problém vznikol. Podľa jej slov o predaji budovy vtedy vedenie obce nevedelo. „Neskôr sme zistili, že budova bude slúžiť ako ubytovňa pre neplatičov," hovorí Šimkovičová. Snažili sa tomu zabrániť, no bolo už neskoro.
Žijú v katastrofálnych podmienkach
Ľudia, ktorí v ubytovni bývajú hovoria, že sa im tam žije ťažko. „Nič tu poriadne nemáme, ani teplej vody, ani ničoho," hovoria svorne. Pri otázke, ako vychádzajú so susedmi, sa len pousmejú a dodávajú, že ťažko. Prihovorila sa nám aj staršia obyvateľka ubytovne, ktorá tu žije už osem rokov.
„Teplá voda tu nie je, nemáme sa ako okúpať. Starí sme, kam by sme išli. Musíme to tu nejako vydržať," hovorí. Pozýva nás do izby, kde teraz žije aj so svojím manželom. V jednej izbe majú kuchyňu, obývačku a spálňu zároveň.
Riešenie prakticky neexistuje
„Podľa mňa ubytovanie v týchto priestoroch je nevyhovujúce," hovorí Krídlová. Zasiahnuť by tak mal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Senici, no vraj nemôže. Podľa regionálneho hygienika Ondreja Máčalku nemôže hygienik kontrolovať súkromné priestory.
„Ani v takom prípade, ak by podnet prišiel od občanov," hovorí Máčalka. Riešenie tohto problému prakticky neexistuje. Vo firme Skal&Co nám povedali, že za katastrofálne podmienky si môžu samotní obyvatelia ubytovne. Pracovníci firmy vraj ubytovňu pravidelne kontrolujú. V najbližšej dobe sa pritom chystajú celý objekt vymaľovať a zveľadiť.