ŠAŠTÍN-STRÁŽE. Tisíce Slovákov si našli cestu na národnú púť do baziliky Sedembolestnej Panny Márie.
Podľa správcu farnosti a kňaza Jozefa Zachara bolo účastníkov omnoho viac ako po minulé roky. „Je ich tu cez 20 tisíc," odhadol účasť Zachar. Podľa neho spravilo svoje aj pekné počasie.
Problémom bolo parkovanie
Je desať minút pred pol jedenástou. Asi tri kilometre pred mestom sa v smere od Senice tvoria kolóny.
Je jasné, že tí ktorí sa ponáhľali na bohoslužbu jej začiatok nestihnú. V meste to vyzerá podobne. Na každom voľnom mieste stoja autá. Niektorí zaparkovali na okraji mesta a snažia sa čo najrýchlejšie dostať na miesto bohoslužby. Podľa primátora mesta Radovana Prsteka urobili pre hladký priebeh akcie maximum. „Vytvorili sme tri záchytné parkoviská, plus jedno na námestí a všetky boli plne využité," hovorí primátor.
V meste sa vytvárala dopravná zápcha. FOTO: (MAM)
Ani tie podľa neho nestačili, preto umožnili autám parkovať v bočných uličkách. „Pre malé mesto akým je Šaštín-Stráže, je takýto počet pútnikov problém," vysvetľuje Prstek. Podľa neho takúto účasť pútnikov ešte nevidel. Do budúcnosti však plánujú pridať ešte dve záchytné parkoviská.
Z rôznych kútov Slovenska
Ľudia do Šaštína putovali z rôznych kútov Slovenska. Podľa štátnych poznávacích značiek áut prišli ľudia z Oravy, či z okolia Krupiny. Odtiaľ dorazila aj pani Cecília, ktorá prišla na púť v tradičnom kroji.
„Dlho som tu nebola. Prišla som prosiť hlavne za rodinu a za zdravie," hovorí. Podľa jej slov z Krupiny odchádzali skoro ráno.
Je takmer 15 minút po začatí slávnostnej omše a ľudia stále prichádzajú pred baziliku. Na jednej z bočných ulíc stretávame, pani Irenu Radičovú z Rohožníka. Pomalým krokom s paličkou v ruke sa blíži k miestu bohoslužby. „Zaparkovali sme ďaleko a mne to trvá dlho, ale tak pomaličky tam prídem," hovorí 76 ročná pani. Na púť do Šaštína prichádza každý rok. „Chodím sem pravidelne už 30 rokov. Je to pre mňa veľké duchovné obohatenie," hovorí pani Irena. Idem prosiť hlavne za zdravie a za rodinu.
Ľudia prišli prosiť najmä za zdravie a rodinu. FOTO: (MAM)
Podľa Zachara putovanie nie je len doménou kresťanov ale aj iných náboženstiev. „Púte realizujú mohamedáni, či budhisti. Je to určitá forma zbožnosti." vysvetľuje kňaz.
Slovne napadol politikov
Slávnostnú omšu pred bazilikou celebroval kardinál Jozef Tomko, Ten sa v kázni zameral hlavne na pomery v súčasnej rodine, ktorá potrebuje podľa neho v pomoc.
„Takmer polovica manželstiev sa rozvádza, mnohí žijú ako sa kedysi hovorilo „na divoko". Sme medzi poslednými v Európe čo sa týka počtu narodených detí. K tomu ešte rýchlo stúpa počet nemanželských detí," hovoril kardinál. Priebeh samotnej slávnosti narušil muž s transparentom, ktorý slovne napadol politických predstaviteľov, i kardinála. Tam si vyhliadol ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika a začal na neho kričať. „Vy ste ten čo ste mi zničili život", povedal neznámy muž. Spolu s ním sa do protestu zapojila aj jeho manželka.
Na púti musela zasahovať aj polícia. FOTO: (JV)
Polícia a usporiadatelia ich po chvíli odviedli. „Polícia predviedla manželský pár na Obvodné oddelenie v Šaštíne a skúma, či bola naplnená skutková podstata trestného činu výtržníctva, „povedala policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.
Nešlo im o zisk
Na národnej púti sa tradične objavujú aj obchodníci so stánkami. Väčšinový tovar sú náboženské predmety. Ľudia však podľa predávajúcich veľa toho nenakúpia.
Pani Eva predáva náboženské obrázky. Zatiaľ sa u nej nezastavilo veľa ľudí. „Verím , že sa po skončení omše sa ešte zastavia," hovorí. Vedľa stojí pán Regan. Predáva oblečenie. „Mne nejde o zisk," vraví nám. „Som tu prvý krát. Priviedol som sem otca, ktorý je na omši, ja tu predávam," dodáva pán Regan.
Bohoslužba sa skončila, ľudia sa rozchádzajú domov. Niekoľko hodín po tom sú cesty z mesta stále preplnené. Niektorí pútnici sa po ceste domov zastavujú aj v neďalekých lesoch na huby.
Veriaci prichádzali na púť aj v krojoch. FOTO: (MAM)
Autor: JV