Obecné kiná divákov nelákajú. Ľudia radšej navštevujú veľké kinosály v mestách.
KÚTY. Takmer v každom meste sa nachádza kinosála, ktorá pravidelne priťahuje na premiéry filmov stovky ľudí.
Aj v niekoľkých obciach na Záhorí sa nachádzajú kiná. Tie však svojou technickou vybavenosťou nemôžu konkurovať tým mestským. Premietanie štyrikrát do mesiaca, či poloprázdne hľadisko. Kiná v obciach sú stratové. Kompetentní však tvrdia, že ak by kiná zrušili, v obciach by nezostala žiadna kultúra.
Prázdne sály
Na otázku, koľko ľudí navštevuje kino v obci Rohožník, sa jeho prevádzkovateľ Michal Kiss len pousmeje. „Chodí nám tam desať, dvanásť ľudí. Kapacita kina je pritom 249 miest," vysvetľuje. Podľa neho ak sa premietajú väčšie trháky príde aj 50 ľudí. Starosta obce Moravský Svätý Ján Vladimír Škrabák nad otázkou taktiež krúti hlavou. „Malá hrsť divákov chodí na predstavenia," ozrejmuje situáciu v ich obecnom kine.
O niečo lepšie je na tom kino v obci Kúty. Tamojšia prevádzkovateľka Eva Vítková hovorí, že v porovnaní s inými obcami sú na tom vynikajúco. „Za rok 2009 sme mali 28 predstavení, ktorých sa zúčastnilo 1200 návštevníkov. Priemer na jedno predstavenie je okolo 42 návštevníkov," hovorí Vítková. Kinosála má pritom kapacitu 220 miest.
Kvalitné filmy aj o mesiac neskôr
Podľa Škrabáka je dôvod jasný. Mestské kinosály divákov lákajú viac. „Keď si zoberiete, že tu 35 kilometrov od nás je v Skalici veľké kino, tam majú ľudia iný zážitok. Radšej idú tam," hovorí. Problémom však nie je iba konkurencia veľkých kinosál. Problémom je podľa Kissa aj to, že kvalitný film sa do ich kina dostane aj mesiac po premiére.
Vítková súhlasí a dodáva, že dôvodom je veľkosť kina. „Prednosť majú multiplexy, pretože my berieme film len na jeden deň, na jedno predstavenie. Multiplexy ich majú dlhšie. Je to odstupňované od veľkosti kina," dodáva. Problémom je podľa starostu obce Moravský Svätý Ján aj to, že spoločnosti, ktoré požičiavaju filmy si za trháky stanovujú cenu za vstupenky. „Funguje to tak, že pokiaľ máte film, ktorý nie je trhák, tak dostanete od požičovne paušálny poplatok. Pokiaľ je to trhák, tak je predpísaná aj cena vstupenky," Požičovne si tak podľa neho prídu vždy na svoje, pričom prevádzkovateľ je v strate.
Filmy vyberajú podľa dopytu
Kino v obci Rohožník premieta dvakrát do týždňa, v obci Kúty je to len raz do týždňa a v Moravskom Svätom Jáne uvažujú, že premietať sa bude len dvakrát do mesiaca. „Boli tu už v minulosti akcie zamerané na oživenie kina. V jednom týždni sa premietalo každý deň. Ale týždeň prešiel a znovu sa to dostalo do starých koľaji," vysvetľuje starosta. Podľa Vítkovej je dôležitý aj výber filmov.
„Film vyberám podľa ponuky a taktiež podľa dopytu. Mám taký okruh ľudí, ktorí chodia vždy do kina, tak s nimi sa poradím, čo by chceli vidieť," hovorí Vítková. Nedá sa však tým vždy riadiť. Podľa nej treba vybrať taký film, aby naňho prišlo čo najviac ľudí.
Zatvoriť ich nechystajú
Problémom obecných kín je aj ich zastaranosť. Podľa Kissa sa do ich kina neinvestovalo od roku 1968, kedy bolo postavené. Podobné je to v Moravskom Svätom Jáne, kde majú staré premietačky na celuloidy. Aj napriek súčasnému stavu sa obce kiná nechystajú zatvoriť. „Pokiaľ bude záujem, dovtedy budeme premietať," hovori Kiss. Podobného názoru je aj Vítková. Podľa nej pred troma rokmi boli v obce tendencie zrušiť kino a sálu využívať na iné účely. „Ale potom by to dopadlo tak, že by tu okrem knižnice nič kultúrne neexistovalo," zakončuje Vítková.