Astronóm: Vesmír vo mne vždy vyvolával pocit pokory a krásy

V obci Sobotište pri Senici nájdete hvezdáreň. Nenápadná modrá budova v objekte základnej školy. Pre jej správcu Svetozára Štefečka je astronómia srdcovou záležitosťou. Amatérsky sa jaj venuje už od svojich desiatich rokov.

Týmto ďalekohľadom pozorujú oblohu.Týmto ďalekohľadom pozorujú oblohu. (Zdroj: (MAM))

Tvrdí, že vesmír v ňom vyvoláva pocit pokory. Prostredníctvom astronómie sa dokonca spoznal so svojou ženou.

Sobotište je malá obec. Ako je možné že sa tu nachádza hvezdáreň?
- Hvezdáreň tu vznikla v roku 1972. Vtedajší riaditeľ školy Ladislav Košinár bol amatérsky astronóm a rozhodol sa, že si splní svoj sen. Tak vybudoval vo svojom pôsobisku malú hvezdáreň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vybudovať vlastnú hvezdáreň nie je len tak. Ako sa mu to podarilo?
- Pri stavbe pomohli rodičia žiakov, ľudia z obce. Čiže väčšinou za pomoci brigádnikov sa postavila. Dnes by to už bolo ťažšie.

SkryťVypnúť reklamu

Na umiestnenie hvezdárne treba špeciálne miesto. Spĺňa takéto podmienky aj vaša hvezdáreň?
- Iste. Hvezdárne, ktoré sú zamerané na vedecký výskum, sa stavajú na kopcoch, mimo ľudských obydlí. Napríklad krajina vhodná na pozorovanie je Čile. Hlavnou úlohou našej hvezdárne je popularizácia astronómie. V čase, keď sa stavala nebolo svetelné znečistenie také ako dnes. Teraz je to už citeľnejšie. Sme tu dole v obci a svetlá nám robia svetelné znečistenie. Pre pozorovania, ako tu robíme my to však nie je problém.

Na čo slúži dnes táto hvezdáreň. Je využívaná?
- Chodia nám sem školské exkurzie, hlavne základné a stredné školy z okolia, pretože astronómia je súčasťou výučby matematiky a fyziky. Prichádzajú najmä v jeseni a potom v jarnom období. V zime je to náročnejšie, pretože hvezdáreň nevykurujeme a v zime sa tu sedieť nedá. Cez leto nám sem zase chodievajú detské tábory z okolia. Máme tu aj hodiny pre verejnosť. Vždy v sobotu. Chodievajú nám sem aj rodinné návštevy. Ale navštívia nás aj dospelí, ktorí si chcú kúpiť nejaký ďalekohľad a prídu sa poradiť.

SkryťVypnúť reklamu

O čo sa deti najviac zaujímajú, čo ich najviac láka?
- Momentálne koniec sveta v roku 2010 (smiech). A všeobecne sa zaujímajú o otázky,l ako vznikol vesmír, či je nejaká iná civilizácia. Sú to také klasické detské otázky.

A dospelí?

- Dá sa povedať, že je to celkom podobné. V tomto smere si mnohí dospelí zachovali svoje detské otázky. Ono je to spôsobené aj tým, že na niektoré z otázok nevieme v dostatočnej miere odpovedať. Astronomické objavy napredujú veľmi rýchlo, takže otázky, ktoré sme doteraz pokladali za vyriešené, sa dnes opäť nedajú zodpovedať. Príkladom sú napríklad otázky ohľadne čiernej hmoty vo vesmíre.

Ako prebieha pozorovanie oblohy?
- Pokiaľ sem príde nejaká exkurzia. najskôr si nachystáme prezentáciu. Snažíme sa im predstaviť fotografie vlastnej tvorby, pretože chceme ukázať, že aj v takýchto podmienkach sa dajú vytvoriť kvalitné zábery. Potom máme program, ktorý dokáže nasimulovať hviezdnu oblohu. Ak je vonku dobré počasie, tak ukazujeme najviditeľnejšie objekty, ako sú planéty a mesiac. V lete sme ukazovali najmä Venušu, ktorá bola dominantou letnej oblohy. Teraz nás zase bude čakať Jupiter, ktorý je veľmi zaujímavý na pozorovanie. Najmä jeho štyri mesiace. Ak chce niekto pozorovať menšie objekty, na to už musí byť človek vyškolený.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko trvá,kým človek získa prax v pozorovaní menších objektov?
- Záleží to aj od toho aké máte oči. Ak má niekto zrakové chyby, môže mu to trvať dlhšie. Ja si myslím, že je to otázka jedného, dvoch rokov. Samozrejme, že človek musí začať o piky. Prvotný kontakt sú planéty, naučiť sa pozorovanie detailov na nich. Dôležitá je aj technika pozorovania. Pozerať sa treba aj periférne, aby sa aktivovali tyčinky na okraji sietnice, pretože tam je oko podstatne citlivejšie na osvetlenie. Potom postupne sa dostavuje rozhľadenie a človek je schopný vidieť i menšie objekty.

Táto hvezdáreň je pomerne malá. Aký najvzdialenejší objekt sa dá odtiaľto pozorovať?
- Závisí od toho, aký je objekt veľký. Napríklad zoberme si galaxiu Andromeda. Vždy upozorňujem ľudí, že keď sú dobré podmienky, dá sa vidieť aj voľným okom ako hmlistá škvrna. Ak sa pozriete ďalekohľadom, dajú sa na nej rozoznať rôzne štruktúry. Je vzdialená dva aj štvrť milióna svetelných rokov. Potom sú aj iné galaxie, ktoré dokážeme pozorovať a sú rádovo desaťkrát vzdialenejšie. Na slabšie objekty nemáme už techniku.

Hvezdáreň sa nachádza v areáli základej školy FOTO: AUTOR

Ako ste sa dostali k astronómii?
- Bola to veľmi jednoduchá cesta. Pochádzam zo Sobotišťa a navštevoval som tunajšiu základnú školu. Zemepis nás učil pán Košinár. Ten ma k tomu priviedol. Iné je, keď si človek o tom číta, iné je, keď je s tým človek priamo v kontakte.

Čiže koľko sa tým zaoberáte?
- Od mojich 10 rokov, znamená, že 35 rokov sa tomu venujem. Práve v tomto čase je to výročie.

Čo vás tak najviac na to pritiahlo. Prečo ste sa začali zaujímať o astronómiu?
- Najviac ma fascinoval jeden z mojich prvých pohľadov na Saturn. Keď človek vidí prvýkrát prstenec Saturna, je to niečo úžasné. Postupne som sa naučil pozorovať aj slabšie objekty. V minulosti ma napríklad Slnko vôbec nezaujímalo. No teraz máme ďalekohľad ktorým sa dá pozorovať. Môžeme ním pozorovať protuberancie (plazmové objekty v atmosfére Slnka pozn. red.) . Majú krásnu dynamiku.

Počas vášho záujmu a astronómiu ste sa zúčastnili aj na nejakej expedícií?
- Bol som na jednej, ktorá sa konala v auguste roku 1999 . Vtedy bolo zatmenie Slnka. Na Slovensku bolo zatmenie iba na 97 percent. Preto sme cestovali do Maďarska, kde bolo sto percentné.

Je v tom nejaký rozdiel?
- Je v tom obrovský rozdiel. Ak máte úplné zatmenie, rozsvieti sa okolo Slnka koróna a to už je iný pohľad. Stmaví sa obloha, ukážu sa vám hviezdy. Zníži sa teplota. To bolo asi to najkrajšie, čo som v tej astronómii zažil.

Rozprávame sa tu o astronómii, pozorovaní hviezd. Ale niekto by si položil otázku, na čo je dobré pozorovať vesmír?
- Sme súčasťou vesmíru, súčasťou slnečnej sústavy a všetky tieto systémy nás môžu ohroziť. My na amatérskej úrovni zažívame skôr estetický zážitok. Ale keď to zoberiem z globálneho hľadiska, tak pozorovania nás môžu vopred varovať pred nebezpečenstvom. Napríklad ak by sa na nás rútila nejaká planéta alebo asteroid. Samozrejme aj pozorovanie Mesiaca v minulosti určovalo presný čas.

Čiže primárnou funkciou astronómie je odhaliť nebezpečenstvá?
- Určite. Astronómia môže poukázať na to, že sú tu určité riziká. Môže nám aj pomôcť v rôznych iných oblastiach. Napríklad boli by sme radi, keby sme vedeli napodobniť jadrové syntézy vo vnútri Slnka. Je to veľký príjem energie.

Hrozí nám teraz nejaké nebezpečenstvo?
- Myslím, že z hľadiska vesmírneho, je stále rovnaká šanca, že nás niečo zničí, ako bola pred niekoľkými rokmi. Niekedy v budúcnosti bude Zem konfrontovaná s nejakou planétou. Ale zas na druhej strane za ten čas môžeme prísť na to, ako to nebezpečenstvo odvrátiť. Možno nájdeme cestu, ako sa zo Zeme dostať na iné bezpečné miesto.

Je to reálne, dostať sa na inú planétu?
- Myslím, že raz to bude.

Pán Štefeček sa astronómii venuje 35 rokov. FOTO: AUTOR

Bude to potrebné?
- Iste. Mne sa páči jeden výrok, že Zem je kolískou ľudstva ale ľudstvo nemôže navždy ostať v tej kolíske. Mali by sme sa snažiť nejako dobýjať vzdialenejšie objekty, prípadne k nim poslať nejaké expedície.

O akom časovom horizonte hovoríme?
- Viete, keď som bol mladší tak sa hovorilo, že to bude začiatkom 21. storočia. Potom sa hovorilo, že to bude v roku 2020. Možno, keď sa to podarí tak to bude okolo roku 2030. Všetko to závisí od mocnejších krajín.

Vesmír. Čo to slovo pre vás znamená?
- Vesmír vo mne vyvoláva pokoru. Človek si totiž uvedomí, že voči vesmíru je len nepatrnou súčasťou. To ma tak trošku drží na určitej hladine, že musím si byť vedomý, že som súčasťou nejakého celku. Potom vesmír je pre mňa niečo nádherné, čo funguje podľa fyzikálnych zákonov, ktoré nemôžete obísť. Tieto zákony pritom vytvárajú nejaké estetické pozdvihnutie. Keď vidíte tú krásu hmlovín, určite ten estetický rozmer je tam veľmi silný.

Čiže vesmír rovná sa pokora.
- Určite. Pokora a krása.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 645
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 861
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 957
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 853
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 765
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 683
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 664
  1. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  2. Štefan Šturdzík: Kemer
  3. Danica Chames: Dať tri eurá za kávu a či nedať?
  4. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  5. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  6. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 495
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 511
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 284
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 457
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 792
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 411
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 155
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 534
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Jedným z nich je Angern-March - Záhorská Ves.


TASR
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

Do tejto lokality sa budú odvážať len tie zvieratá z chovu, ktoré nejavili príznaky ochorenia, tie, ktoré boli choré, budú prevezené po usmrtení do kafilérie v Žiline.


TASR

Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Jama by sa mala podľa strany Demokrati nachádzať na vyznačenom mieste.

V blízkosti sa nachádza zdroj pitnej vody.


46
  1. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  2. Štefan Šturdzík: Kemer
  3. Danica Chames: Dať tri eurá za kávu a či nedať?
  4. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  5. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  6. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 495
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 511
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 284
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 457
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 792
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 411
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 155
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 534
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu