SENICA. Už od roku 2002 pôsobí v Senici študentský parlament, ktorý je poradným orgánom primátora mesta.
Zasadá raz do mesiaca a snaží sa organizovať podujatia pre mladých. Jeho úlohou je taktiež predkladať problémy mladých ľudí samospráve.
Terajšia predsedníčka Ivana Bachurová sa doňho dostala iba náhodou. „Bola som deviatačka a jednoducho ma zo školy nominovali. Dovtedy som len vnímala, že existuje nejaký študentský parlament," hovorí Bachurová.
Pribúda iniciatívnych študentov
Členmi študentského parlamentu môžu byť pritom študenti, ktorí študujú na jednej zo stredných škôl v meste.
Dokonca nezáleží ani na tom, či je člen parlamentu rodený Seničan.„Stačí, keď pochádza z okolitých dedín, ale musí navštevovať školu v Senici," vysvetľuje Bachurová.
Členov parlamentu zvyčajne nominujú z jednotlivých škôl. Bachurová však dodáva, že v poslednom čase sa hlásia aj študenti, ktorí sa z vlastnej iniciatívy chcú zapojiť do diania v meste.
„Kto má záujem, tak sa môže prihlásiť. Máme pár takých členov, ktorí sa o tom dozvedeli cez kamarátov, alebo sa len náhodne dopočuli," vysvetľuje Bachurová.
Mladí nedôverujú inštitúciám
Pod ministerstvom školstva pôsobí organizácia Iuventa, ktorá má na starosti prácu s mládežou mimo školy. Vedúci Oddelenia mobility mládeže Martin Pokorný hovorí, že mladí ľudia majú záujem o veci verejné. Dôkazom toho je aj Európsky týždeň mládeže, ktorý sa uskutočnil v roku 2008 .
Viac ako päťtisíc mladých ľudí sa vtedy na Slovensku zapojilo do konzultácie, v ktorej sa Európska komisia pýtala, akým smerom sa má v budúcnosti uberať európska politika.
Za problém Pokorný označil nedôveru mladých k inštitúciám. „Mladí majú pocit, že tieto inštitúcie sú im vzdialené a myslia si, že ich názor si v nich nenájde odozvu," vysvetľuje Pokorný.
Spoluprácu si pochvaľujú
Bachurová hovorí, že spolupráca medzi študentským parlamentom a samosprávou mesta funguje.
„Minimálne raz do roka máme stretnutie s pánom primátorom, kde riešime veci, ktoré nás trápia v rámci mesta," hovorí predsedníčka parlamentu. Vždy sa im vraj z radnice snažia vyhovieť. Pokorný hovorí, že prvý krok by mal smerovať od samosprávy k mladým ľudom.
„Je dosť odvážne očakávať od mladého človeka, že sám od seba príde za primátorom alebo starostom s definovaním vlastného problému, prípadne s návrhmi riešení," vysvetľuje Pokorný. Dôležité je podľa neho budovať vzťah medzi samosprávou a mladými.
Dôležitá je aj motivácia
Otázkou je aj motivácia mladých ľudí. Podľa Bachurovej členovia študentského parlamentu vykonávajú túto funkciu na dobrovoľníckej báze.
„Motiváciou môže byť, že občas ideme na výlety. Naposledy sme boli v parlamente. Vtedy je vždy plná účasť," hovorí s úsmevom.
Ďalej sa snažia motivovať členov k aktivite. „Tento rok sme mali napríklad odmeny v podobe poukážok do kina," dodáva Bachurová. Podľa Pokorného takéto aktivity mladých ľudí budú čoraz dôležitejšie.
„Pri starnutí populácie prídu o ľudí v produktívnom veku tie mestá, ktoré nebudú schopné udržať si mladých," vysvetľuje Pokorný.