HOLÍČ. „Holíčska fajansa je druh keramiky, ktorá je prechod medzi majolikou a kameninou. Má biely črep," vysvetľuje rozdiel Peter Pollák.
Začiatok tejto keramiky možno datovať do obdobia Márie Terézie. Jej manžel František Lotrinský si v tom čase založil manufaktúru na výrobu takejto keramiky.
„Bolo to lacnejšie ako čínsky porcelán. Holíčska fajansa sa tak používala na cisárskom dvore," hovorí Pollák.
Vyrábajú aj motýle V roku 1824 táto manufaktúra zanikla. „Ja som sa k tomu dostal v roku 1984," vysvetľuje Pollák.
„Boli sme taká partia nadšencov, založili sme si dielňu" Podľa jeho slov sa snažili vyrábať keramiku, ktorá by sa najviac podobala na tú z obdobia Márie Terézie.
„Snažíme sa v tomto duchu vyrábať aj dnes, robím aj repliky pôvodnej keramiky," hovorí. Pri prácach mu pomáha aj jeho manželka.
Holíčska fajansa sa používala aj na cisárskom dvore. FOTO: AUTOR
„Vyrábame aj keramické motýle, ktoré sú špecialitou práve mojej manželky" dodáva Pollák. V ich dielni vznikajú aj modernejšie veci, napríklad zvončeky.
Záleží od šikovnosti Koľko trvá výroba jednej vázy sa nedá presne určiť. Vždy sa totiž robí viacero výrobkov súčasne. Záleží aj od šikovnosti výrobcu.
„Zručný kruhár vytočí košík za štvrťhodinku," hovorí Pollák. Potom nasleduje niekoľko fáz od modelovania cez pálenie až po glazúrovanie a kreslenie.
Aby konečný výrobok mal ten správny lesk, musí sa glazúra na ňom vypáliť až pri teplote 980 stupňov.
Nevie, či ho budú nasledovať Peter Pollák hovorí, že toto remeslo sa u nich v rodine nededilo. Jednoducho ho toto umenie zaujalo. Do istého časumuslúžilo aj ako živobytie. No dnes už kombinuje tvorivú prácu s vyučovaním v škole.
Na otázku, či má v rodine nejakého nasledovníka, odpovedá: „Mám syna, vie kresliť, ale k tomuto sa ešte nedostal. Každý teraz blázni s počítačom, tak uvidíme, či ho to chytí," vysvetľuje.
Záujem majú aj zberatelia Ako hovorí, keď robí sám, veľa výrobkov nevyrobí. Ale aj to málo ide na odbyt.
„U mňa nakupujú väčšinou turisticky, zavolajú, či tam budem a kúpia si," vysvetľuje. Záujem o takúto keramiku je pritom aj zo zahraničia.
„Kupujú aj takí, ktorí tomu rozumejú, alebo zberatelia," zakončuje.