SENICA.Strechu bytovky na Hviezdoslavovej ulici často nie je pomedzi holuby ani vidieť. Stovky operencov si zvykli sedávať nie len na rímse a komínoch, ale zaberajú takmer celú plochu krytiny. Ďalšie holuby si hľadajú miesto na streche mestského úradu, cez odchýlenú sieťku sa dostali aj k inak zabezpečeným strešným oknám. Z premnožených vtákov sú niektorí obyvatelia zúfalí, mesto s nimi bojuje už niekoľko rokov.
Nemôžu používať vlastné balkóny
Obyvateľom bytovky, ktorú si holuby mimoriadne obľúbili, príliš do reči nebolo. Chodník pred ňou je pokrytý trusom, na zemi sme našli aj vypadané pierka.
„Bývam tu štyridsať rokov a je to jedna katastrofa. Okná umývame pomaly každý týždeň, balkón nemôžem používať vôbec," povedala mamička, ktorá sa aj s dvomi deťmi práve vracala z prechádzky. Prádlo vraj musí sušiť vonku, na šnúrach na trávniku. „Ak by som ho dala na balkón, mohla by som prať znova," hovorí.
Holuby si všimol aj Milan, ktorý si na lavičke pred bytovkou vychutnával kávu a cigaretu. „Je to problém asi v každom meste. Holuby špinia na dlažbu, na sochy. Ale čo s tým viete urobiť?" pýtal sa.
Chytajú ich do klietok
Kým v Holíči ani v Malackách zvýšený výskyt holubov neevidujú, sťažnosti obyvateľov na premnožené holuby zaznamenalo mesto Senica už minulý rok.
„Bojujeme s tým, ale v podstate ide o neriešiteľnú situáciu. S holubmi sa boria takmer všetky mestá v celej republike," hovorí Jozef Valúšek z oddelenia výstavby, životného prostredia a dopravy mestského úradu. Holuby je podľa neho zakázané strieľať či otráviť, jediný možný povolený spôsob je ich odchyt.
„Pri odchyte holubov spolupracujeme so sokoliarskou skupinou z Banskej Štiavnice. V minulých rokoch ich odchytávali do klietok, do ktorých holuby vošli, no už nemohli vyjsť von," hovorí Valúšek s tým, že takto sa vlani podarilo chytiť takmer päťsto holubov.
Tento rok na odchyt použili nový spôsob, v podobe klietok, kde mali holuby prespávať. Ten sa však neosvedčil a mesto sa vrátilo k pôvodnej technike odchytu.
Biologická ochrana
Sokoliarska skupina sv. Bavona o odchyte holubov informuje aj na svojej internetovej stránke bavon.eu. V rámci biologickej ochrany miest, obcí a viníc sú sokoliari za cenu asi dvetisíc eur schopní v priebehu 7 - 14 dní odchytiť tristo až šesťsto holubov.
Holuby odchytávajú od decembra do februára, v cene je zahrnutá doprava, odchyt, odstránenie pascí a holubov, vyčistenie povalí od holubov a likvidácia odchytených holubov.
Ako bonus ponúkajú zdarma ukážku sokoliarskeho výcviku a lovu na vybranej základnej škole v meste.
Riziká
majetkové škody:- vyzobanie vápna z malty
- narušenie mäkkého stavebného kameňa (hlavne staré historické budovy)
- trus udržuje vlhkosť (tá uľahčuje uvoľnenie kyseliny z trusu a následné poškodenie budovy)
zdravotné riziká:
- zdroj alergénov
- prenos ochorení na človeka - vtáčia tuberkulóza, kliešťová encefalitída, salmonela, pseudomor,
tuberkolóza, trichomonáda
- mŕtve holuby sa stávajú potravou pre iné zvieratá (napr. mačky), ktoré sa stávajú prenáščami.
ZDROJ: BAVON.EU