Bastiónu holíčskeho zámku hrozí ďalšie zrútenie

Len tri mesiace po zrútení časti zámockého bastiónu sa na opevnení objavili nové trhliny. Statika múra je podľa geológov značne narušená, mesto stále čaká na odborný posudok.

Na opevnení zámku sa objavili nové trhliny. Vpravo v pozadí časť zrúteného múru spred troch mesiacov.Na opevnení zámku sa objavili nové trhliny. Vpravo v pozadí časť zrúteného múru spred troch mesiacov. (Zdroj: LENKA ŠTEPÁNEKOVÁ)



HOLÍČ. Ďalšie zrútenie historického bastiónu hrozí v týchto dňoch v Holíči. Takmer presne tri mesiace po zosuve jednej jeho časti sa na opačnej strane opevnenia objavili rozsiahle trhliny. Podľa geológov je statika stavby značne narušená, výsledky analýzy však bude mať mesto zrejme až na konci augusta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Došlo k prekročeniu únosnosti základovej pôdy, čím nastal pohyb zámockého bastiónu. Je veľmi pravdepodobné, že táto deštrukcia bude pokračovať a sanovať sa bude musieť celé opevnenie," povedal pre televíziu TA3 geológ Juraj Škvarka.

SkryťVypnúť reklamu

Oprava múra by podľa predbežných odhadov mohla stáť viac ako 100-tisíc eur, mesto má podľa informácií TA3 zatiaľ vyčlenených 16-tisíc. Radnica vyhlásila koncom mája aj verejnú zbierku na záchranu pamiatky, ktorá potrvá celý rok. Zatiaľ sa v nej vyzbieralo viac ako sedemtisíc eur.

Mesto mešká s posudkom

Hoci malo mesto zaslať statický posudok s určením príčin deštrukcie bastióna na Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) do 8. júna, zatiaľ sa tak nestalo. Pamiatkári preto poslali na radnicu výzvu na jeho bezodkladné predloženie.

„Mesto nám odpovedalo, že si na Stavebnej fakulte STU dalo vypracovať inžinierskogeologický prieskum, ktorý nám predloží po jeho dokončení. Pokiaľ KPÚ Trnava nebude vlastníkom predloženého oficiálneho materiálu, nemôže zaujať stanovisko k príčinám deštrukcie," hovorí Marek Kapusta z KPÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Prebiehajúci výskum potvrdil aj zástupca holíčskeho primátora Rastislav Caletka. „Momentálne prebieha inžniersko - geologický prieskum, z ktorého vzíde analýza stavu a návrh sanačných opatrení," povedal.

Statický posudok a návrh statického zabezpečenia sú pritom podľa pamiatkárov kľúčovými materiálmi aj na určenie ďalšieho postupu pri zabezpečení a následnej obnove bastióna. „Sú to základné opatrenia, ktoré KPÚ požaduje a bez ktorých sa nemôžeme pohnúť ďalej," povedal Kapusta.

Špekulácie o príčinách

Už pri májovom zrútení časti opevnenia sa špekulovalo, že príčinou by mohli byť práce pri čistení zámockých valov. Podľa miestnych mali robotníci kopať príliš blízko múru a tak narušiť jeho základy. Primátor Zdenko Čambal však tieto informácie ostro odmietol.

SkryťVypnúť reklamu

Zrútenie múrov spôsobili podľa neho náletové dreviny a aj počasie. „Veľmi dlhá zima, teraz tie dažde. Vnímam to tak, že všetko zlé je na niečo dobré a som rád, že sa nikomu nič nestalo," povedal v máji pre naše noviny Čambal.

To, že príčinou zrútenia bastiónu národnej kultúrnej pamiatky by mohla byť zanedbaná starostlivosť zo strany mesta, odmietli pamiatkari. „Príčina to určite nebola," povedal Kapusta.

Člnkovanie pokračuje

Okolo poškodenej časti opevnenia natiahlo mesto zábranu, ktorá ho má oddeliť od ostatnej časti vodného valu. Na ňom sa napriek zosuvom stále člnkujú turisti i domáci Holíčania. Obľúbenú letnú atrakciu radnica zatiaľ zrušiť neplánuje.

holic2_webb.jpg

Člnkovanie na zámockom vale pokračuje. FOTO: LENKA ŠTEPÁNEKOVÁ

„Miesto, kde sú praskliny, je oddelené zábranami, takže člnkujúci nemajú prístup k tomuto múru," povedal na margo bezpečnosti Caletka.

Záujem o požičanie lodiek je podľa tamojšieho pracovníka Miroslava stále dosť veľký. „Turisti chodia podľa počasia. Niekedy sa ich príde člnkovať aj dvadsať za deň, keď je zamračené, býva ich menej. Najviac ľudí chodí cez víkendy," povedal. Turistom je k dispozícii desať člnov, jeden je pripravený ako záchranársky. Zvedavcov vraj pritiahol aj samotný zrútený bastión. „Keď to spadlo, chodilo sa sem veľa ľudí na to pozrieť," povedal Miroslav.

Oslovení turisti boli trpezliví, zrútené opevnenie im dojem zo zámku vraj neskazilo. „Prišla som na výlet z Gbelov aj s vnúčatami. Čo sa stalo, stalo sa, nikto za to nemôže. Verím, že postupne zámok aj jeho opevnenie opravia," povedala Vlasta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 749
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 883
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 970
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 862
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 785
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 286
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Jedným z nich je Angern-March - Záhorská Ves.


TASR
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

Do tejto lokality sa budú odvážať len tie zvieratá z chovu, ktoré nejavili príznaky ochorenia, tie, ktoré boli choré, budú prevezené po usmrtení do kafilérie v Žiline.


TASR

Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Jama by sa mala podľa strany Demokrati nachádzať na vyznačenom mieste.

V blízkosti sa nachádza zdroj pitnej vody.


46

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu