Pretekári AC Malacky, Junioru Holíč a AŠK Skalica, ku ktorým by sme mohli prirátať aj Spartak Myjava, opäť čerili atletické vody a to zásadným spôsobom.
AC Malacky sa v celkovej medailovej bilancii umiestnilo na konečnej siedmej priečke, pretekárky Šimková a Štuková pritom opäť potvrdzovali suverenitu na šprintérskych tratiach.
Najúspešnejšou záhoráckou pretekárkou 63. Majstrovstiev Slovenska mužov a žien sa stala 23 - ročná šprintérka AC Malacky Barbora Šimková, ktorá brala zlato na 200 m a striebro v behu na 100 m. Medailovú bilanciu záhoráckych klubov obohatila výrazne Alexandra Štuková víťazstvom na štvorstovke a bronzom v behu na 200 m, individuálnymi výkonmi prispeli do zbierky cenných kovov bežci Ján Beňa, Jakub Valachovič, Pavol Michalčík a výškar Matúš Bubeník.
Umlčala kritikov, zabehla dvojstovku pod 24.10 sekundy
Na najkratších tratiach dominuje v posledných rokoch malacká šprintérka Barbora Šimková. Postavou nevysoká pretekárka, avšak s rýchlymi členkami, ktorými posledné roky viac-menej úspešne odráža pokusy ostatných slovenských šprintérok o ohrozenie jej dominantného postavenia v rýchlostných disciplínach. V Nitre vyvrátila dohady o chýbajúcej forme a dala zabudnúť na neuspokojivé výsledky, ktoré ju zatiaľ sprevádzali po celú sezónu. V sobotu 26. júna jej absolútnu nadvládu medzi ženami vzala vo finále stovky o jedinú stotinku diaľkarka Jana Velďáková. Na druhý deň však Barbora ohúrila výkonom, ktorým obhájila zlato na dvojstovke z minulého roka z Dubnice nad Váhom. Blysla sa skvelým časom 24, 08 s, znamenajúcim nový osobný rekord a slovenský výkon roka. „Po trojtýždňovej pauze, spojenej s užívaním antibiotík, to bolo výrazné zlepšenie," komentoval výkon Šimkovej tréner P. Filip, vedúci výpravy AC na šampionáte. V Nitre pomáhali Šimkovej i rýchle štartové reakcie. Naša šprintérka potvrdila i ďalší pozitívny fakt - na majstrovstvá Slovenska sa dokáže skvele vybičovať. Svedčí o tom i jej takmer identická výkonnosť na 100 metrovej trati v posledných dvoch rokoch, kedy najkratší šprint vždy behala tesne na hranici 11.80 sek. Samotných 11, 80 sekundy, ktoré zabehla v semifinále na minuloročnom slovenskom šampionáte v Dubnici nad Váhom, je i jej osobným rekordom. Tréner Šimkovej Petr Filip vyjadril vieru, že Malačanka sa dostane i k hranici 11.70 sek. Tohtoročný výkon na dvojstovke však možno považovať za doterajší najvýraznejší počin Šimkovej v jej atletickom živote.
Suverénna obhajoba dubnického zlata
Taktiež najlepšia malacká atlétka posledných rokov Alexandra Štuková sa v priebehu sezóny nestretla s tou formou, ktorou udivovala v minulosti, naposledy pred rokom vo finále štvorstovky na majstrovstvách SR v Dubnici nad Váhom (54.11 sek.). Napriek všetkým negatívnym ukazovateľom patrila po avizovanej neúčasti Lucie Klocovej najhorúcejšou adeptkou na zlato v behu na 400 metrov žien. Prognózy naplnila Štuková do bodky a v „sólo-behu" poľahky vyhrala zlato pre malackú atletiku, hoci slabším časom 54.87 sek. K tomuto času mohol prispieť i protivietor na prvej rovinke, v ďalšom priebehu si naša atlétka už kontrolovala vedúce postavenie. „Bol to solídny výkon, veterné počasie robilo svoje a Alexandra nemala adekvátnu súperku," povedal po pretekoch tréner Peter Filip. O deň nato pridala Štuková povestnú čerešničku na úspešné vystúpenie našich v Nitre bronzovým kovom v behu na 200 metrov, ktoré plne ovládla ďalšia Malačanka Barbora Šimková. Ženská dvojstovka sa stala tak, ako minulý rok, malackou záležitosťou. Kým pred rokom v Dubnici nad Váhom skončila Štuková druhá za Šimkovou, teraz brala bronz. Striebro ukoristila juniorka z Bratislavy, Lenka Kršáková, ktorá taktiež excelentným výkonom 24, 22 s splnila limit na juniorské majstrovstvá sveta do Kanady.
Taktická chyba stála Jána Beňu zlatú medailu
Medailovú bilanciu mohol o ďalšie zlato doplniť osemstovkár Ján Beňa, ktorému sa naskytla šanca vyhrať celkovo po avizovanom odstúpení najlepších Slovákov na tejto trati Repčíka s Pelikánom. Jeho papierovo najväčší súper na zlato Dušan Páleník z Nitry preteky ani nedokončil a nášmu pretekárovi sa odkryli zlaté možnosti. Žiaľ, nevyužil ich, v poslednom kole trate spravil taktickú chybu, keď dopustil, aby medzi ním a dvojicou vedúcich pretekárov Timoranským a Szabom vznikla nemalá medzera. Záverečný drvivý finiš, ktorým sa Beňa prezentoval ,stačil potom už len na mladého Novozámčana Timoranského. Szabo sa vcelku poľahky stal majstrom Slovenska a náš pretekár napriek zisku striebra prišiel o jedinečnú možnosť získať tiež zlatý kov. Úplne spokojný nebol ani Jakub Valachovič, ktorý v závere behu na 3 kilometre prekážok siahal po striebornej medaile, ale prehral ju vo finiši so skúseným stípliarom zo Spartaka Myjava Pavlom Michalčíkom. Celý pretek pritom udával tempo malacký bežec. V behoch na 400 a 800 metrov nastúpil i vekom dorastenec Marco Adrien Drozda, ktorý v sobotu vylepšil svoje osobné maximum na štvorstovke na 52, 40 s. V nedeľu však sklamal na osemstovke, v závere mu chýbali sily na lepšie umiestnenie i čas. Akoby symbolicky obsadil Drozda na šampionáte dva razy zhodne 13. priečku. V krátkom čase ho čakajú štarty ešte na majstrovstvách SR juniorov a dorastencov, kde by mal mať viac šťastia.
Matúš Bubeník strieborný, zradilo ho stehno
Medailu získal v Nitre i výškar Matúš Bubeník z Juniora Holíč, ktorý sa začiatkom tohto roka blysol v Banskej Bystrici na podujatí Europa SC High Jump (predtým Banskobystrická latka) skvelým výkonom 221 cm. V Nitre skočil 214 cm na druhý pokus a chystal sa pokoriť aj výšku 217 cm. Pri prvom pokuse ho však zradil zadný stehenný sval a pre Bubeníka sa súťaž skončila. Mrzieť ho mohla skutočnosť, že po vypadnutí iných favoritov na cenný kov, zostal v súťaži sám s renomovaným výškarom Dukly Banská Bystrica Petrom Horákom. Ten skočil 220 cm a stal sa majstrom Slovenska. Bubeníka priamo na štadióne prezrel aj lekár a našťastie vyvrátil akékoľvek katastrofálne závery o jeho zranení. V drese Slávie UK Bratislava sa na výške predstavil i ďalší Záhorák, odchovanec Junioru Holíč Michal Ďurčák, ktorý však neskočil dva metre ani na jeden pokus a napokon výkonom 190 cm skončil až šiesty. V behoch na 800 m a 1 500 m nastúpil i bežec Junioru Holíč, "Závodzan" Tomáš Palkovič, ktorý sa však nedostal na medailové priečky a viac menej sa na oboch tratiach vytrápil. Na osemstovke dosiahol čas 2:01.72 min. a skončil celkovo deviaty, v behu na 1500 m v závere dobiehal desiaty, vyčerpaný v čase 4:14.20 min. Päť kilometrov na dráhe absolvoval i ďalší vytrvalec zo Záhoria, Ľubomír Rehuš z AŠK Grafobal Skalica. Bežec, ktorý dráhové preteky absolvuje len sporadicky, ostal počas preteku osamotený medzi dvomi skupinami bežcov a väčšinu trate si odtiahol sám. Skončil celkovo siedmy, s časom 16:49.95 min. nebol príliš spokojný.
S medailou aj veteráni
Súčasťou boli aj majstrovstvá Slovenska veteránov. Junior Holíč reprezentovali Rudolf Roučka, ktorý v guli získal striebro výkonom 10.79 m a Pavol Palkovič v behu na 1500 m skončil na 5. mieste časom 5:15.01 min.