HOLÍČ. Zámockú vináreň i bastión sa podarilo zrekonštruovať z európskych peňazí z projektu Tereziánsky remeselný dvor. Jeho cieľom je aj prehĺbenie spolupráce medzi partnerskými mestami Holíč a rakúskym Hollabrunnom prostredníctvom spoločných kultúrnych podujatí. Sviatok vína bol Holíči prvým podujatím, ktoré budú pokračovať v oboch mestách.
Vybrali najlepšie víno
Za účasti cisárskej družiny na čele s panovníčkou Máriou Teréziou a jej manželom Františkom Štefanom Lotrinským boli slávnostne odovzdané predstaviteľom oboch partnerských miest reprezentačné vzorky vína. Odborná výberová komisia z viac ako dvadsiatich vín vypestovaných vinármi z oblastí Holíča a Hollabrunnu vybrala dve najlepšie. Reprezentovať rakúske mesto pre tento rok bude Cisárske biele víno značky Gelber Muskateller od majstra Műllnera, poctu reprezentovať Holíč pod názvom Cisárske červené dostalo víno značky Frankovka modrá od vinára Petra Podolu.
Sviatok vína ponúkol možnosť ochutnávky viacerých odrodových vín nielen v novootvorenej vinárni, ale záujemcovia z radov verejnosti si mohli vybrať aj z ponuky vystavujúcich vinárov v stánkoch, v priestoroch bastiónu. Skrytí pred páliacim slnkom pod stanovými prístreškami si tu mohli posedieť a vychutnať niektoré z vystavovaných vzoriek, vrátane oboch reprezentačných vín.
Zlatý vek cisárskej rezidencie v Holíči
Primátor Holíča Zdenko Čambal na akcii slávnostne vyprevadil na cestu k čitateľom knihu nazvanú Zlatý vek cisárskej rezidencie v Holíči v období Františka Štefana I. Lotrinského.
Spolu s ním sa tejto milej povinnosti ujala aj riaditeľka Pamiatkového úradu Bratislava Katarína Kosová, ktorá je spoluautorkou publikácie. Jej hlavným autorom a zostavovateľom je Radoslav Ragač, riaditeľ Slovenského národného archívu.
Po skončení oficiálnej časti pokračoval program v areáli bastiónu vystúpeniami hudobných skupín. K dobrej nálade prišli zahrať a zaspievať folková skupina Vinohrad zo Skalice a po nich nováčik na hudobnej country scéne Santa Fe z Bratislavy. V úvode celého sobotňajšieho podujatia hrali a tancovali na ľudovú nôtu Folklórny súbor Krajňanec z Krajného a svojimi originálnymi pesničkami rozdávali dobrú náladu gajdoši zo skupiny Vŕbovské vŕby.
Zaujalo novootvorené múzeum
Organizátori podujatia pripravili pre návštevníkov aj niekoľko sprievodných aktivít. Najmä tí menší si mohli zašantiť v nafukovacom hrade či na šmýkačke. Nielen dospelí mohli absolvovať prehliadku zámku so sprievodcami, prezrieť si výstavu prác žiakov holíčskej ZUŠ, využiť možnosť člnkovania v zámockých valoch či previezť sa kočom okolo zámockého areálu. Viacero z návštevníkov tiež využilo príležitosť a navštívilo novootvorené múzeum, ktoré po presťahovaní z budovy fajansy dostalo nové sídlo na zámku v priestoroch bývalej galérie.
Autor: LAK