Na popoludňajšom stretnutí s obyvateľmi Senice bude bardejovská spoločnosť KFŠ Delta prezentovať svoj projekt. V extraviláne mesta plánuje stavať závod na spracovanie opotrebovaných pneumatík. Obyvatelia protestujú, pod petíciu vyzbierali už dvetisíc podpisov.
SENICA. So zámerom výstavby Závodu na materiálové zhodnocovanie polymérnych odpadov pyrolýzou sa dnes popoludní budú môcť na mestskom úrade zoznámiť obyvatelia Senice. Bardejovská spoločnosť KFŠ Delta bude na stretnutí s občanmi prezentovať projekt, s ktorým sa má záujem etablovať v extraviláne mesta.
V zhruba kilometrovej vzdialenosti od obydlí chce na princípe termického rozkladu spracúvať opotrebované pneumatiky. Denná kapacita zariadenia je naprojektovaná na približne 52,5 tony pneumatík, čo je asi 16-tisíc ton za rok. Firma chce začať stavať na konci tohto roka, skončiť v roku 2013. Deklaruje, že na rozdiel od klasického spaľovania sa pri pyrolýze dostáva do ovzdušia menej emisií.
Pred niekoľkými dňami občianski aktivisti rozbehli v meste podpisovú akciu proti výstavbe závodu. Majú zozbieraných už viac ako dvetisíc podpisov. To však primátora Ľubomíra Parízeka v jeho rozhodovaní, či pyrolýzu vpustiť do mesta alebo nie, ako priznal, priveľmi neovplyvní.
"Mali sme už viacero petícií a občas sa ukázalo, že signatári majú málo odborných informácií a pohybujú sa skôr v emocionálnej rovine. Dokonca nedávno boli dve súbežne-jedna za a druhá proti tomu istému projektu," povedal Parízek.
Upozornil, že o výstavbe sa začalo hovoriť už vlani, kedy o zámere rokovali poslanci, niekoľkokrát sa konali aj workshopy na danú tému. Na májovom verejnom prerokovaní sa angažovala z radov obyvateľstva iba jedna Seničanka, ktorá petičnú akciu následne odštartovala.
"Nie som proti tomu, aby sme problematiku závodu otvorili ešte raz. Nám v prvom rade ide o zdravé životné prostredie, veď sme si donedávna užívali so Slovenským hodvábom," povedal Parízek.
Dodal, že nemá problém asi s vypísaním miestneho referenda a ani s odmietnutím projektu, ak by sa preukázalo, že by závod mal životné prostredie v Senici negatívne ovplyvniť. Podľa jeho slov spoločnosť zatiaľ ani nepožiadala o stavebné povolenie.
Projekt sa v súčasnosti nachádza v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie na rezortnom ministerstve. Chceme žiť v zdravom životnom prostredí, ale nechceme byť ani brzdou podnikateľských aktivít. Necháme veľký priestor na diskusiu a potom sa radnica rozhodne, uzavrel primátor Senice.