SENICA. Ponechať v platnosti minimálne do konca budúceho roka tie nástroje aktívnej politiky trhu práce, ktoré súčasná vláda prijala ako protikrízové, s účinnosťou iba do konca roka 2010. To je návod pre budúci vládny kabinet po júnových parlamentných voľbách, ako riešiť situáciu v zamestnanosti, od riaditeľa úradu práce v Senici Jána Kovára.
Problémom zamestnanosti v regióne Senice a Skalice je, ako informoval TASR, aktuálny nedostatok voľných pracovných miest. Senický Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) registruje nateraz v Senici a okolí 123 pracovných ponúk pri miere nezamestnanosti 11,95 %. Z toho sto nahlásili pracovné agentúry Vospálek, s.r.o, a Trenkvalder, ktoré hľadajú montážnych robotníkov pre Delphi Senica. V Skalici je 21 voľných miest, väčšinou v oblasti služieb, miera nezamestnanosti je 9,79 %. Spolu máme v evidencii 7860 uchádzačov o zamestnanie, informoval J. Kovár.
Ako veľmi opatrný označil riaditeľ ÚPSVaR príchod investorov do regiónu. Máme ich zmapovaných, ale nejako sa nevedia rozhýbať. Na druhej strane nás teší, že súčasní naši zamestnávatelia sú stabilizovaní, nie sú nahlásené žiadne hromadné prepúšťania, dodal Kovár. Zlepšenie v zamestnanosti vykazuje podľa neho predovšetkým firma INA Skalica, ktorá od začiatku roka prijala 300 zamestnancov a je predpoklad, že v mesiaci júni prijme ďalších sto zamestnancov. K firmám, ktoré prijímajú patria OMS Senica, Emil Krajčík - 101 Drogérie Senica, NAD Ress Senica či Eissmann Holíč.
Trnavský riaditeľ ÚPSVaR Augustín Hambálek považuje za súčasný problém v oblasti zamestnanosti skutočnosť, že štruktúra vzdelania občanov nie je profesijne zosúladená s potrebami trhu práce. Preto by vláda po parlamentných voľbách mala jednoznačne stanoviť spoločenskú objednávku počtov a štruktúry vzdelávania v sústave škôl a naštartovať systém celoživotného vzdelávania a uznávania aj neformálneho vzdelávania zamestnávateľmi. Na podporu uvedeného je potrebné rozšíriť sociálny dialóg o predstaviteľov vedy a výskumu, uviedol Hambálek.
Ďalší priestor na riešenie vidí v realizovaní veľkých verejných investícií, ktoré zaručia zlepšenie infraštruktúry, v obnove kultúrnych pamiatok s dopadom na cestovný ruch, investíciách, zabezpečujúcich samostatnosť v energetike. Ekonomickými nástrojmi by vláda mala v nasledujúcom období vytvoriť vhodné podnikateľské prostredie, podporovať formovanie striebornej ekonomiky, vstup investorov s výskumnými a vývojovými aktivitami a v neposlednom rade využívať ponúkané eurofondy. Tieto kroky vytvoria podmienky rastu nových pracovných miest, konštatoval riaditeľ ÚPSVaR v Trnave.