SENICA. Trojdňová happeningová výstava významného slovenského zberateľa grafického umenia, senického rodáka Ivana Panenku v Záhorskej galérii v Senici nadväzuje na jeho predchádzajúcu úspešnú jubilejnú výstavu spred šestnástich rokov. Je koncipovaná ako pocta jeho celoživotnému súkromnému zberateľstvu a koná sa pri príležitosti medzinárodného sviatku verejných zberateľských inštitúcií - galérií a múzeí. Od 21. do 23. mája si bude možno pozrieť grafické diela vyše dvoch desiatok autorov, z nich viac ako tri štvrtiny reprezentujú modernú slovenskú grafiku 20. storočia vo viacerých generačných vlnách v rozpätí približne tridsiatich rokov.
Najstaršia vlna tvorcov bude na výstave zastúpená legendou modernej slovenskej grafiky Albínom Brunovským, sochárom Jozefom Jankovičom či grafikom Vladimírom Gažovičom, generáciu tvorcov narodených v 40. rokoch zastupuje pätica autorov: Katarína Štanclová, Karol Ondreička, Igor Rumanský, Dušan Kállay a Robert Brun. Výstavu medzinárodne obohatia diela štvorice českých grafikov Vladimíra Suchánka, Jana Anderleho, Ondřeja Kulhánka a Karla Demela, ako aj osobitné grafické listy japonského tvorcu Tomuru.
Pokus o grafický happening dokumentuje, hoci vo veľkej časovej a kvantitatívnej skratke, vysokú úroveň grafickej zbierky Ivana Panenku a zároveň je holdom jeho neobyčajne plodnému štyridsaťročnému zberateľstvu. K výstave bude vydaná aj publikácia, uviedol dnes pre TASR riaditeľ Záhorskej galérie Štefan Zajíček.