SENICA. Zbierame podpisy na petíciu, aby sme mohli zvolať štrajk. Takáto bola v piatok situácia okolo vyjednávania novej kolektívnej zmluvy medzi zamestnancami a spoločnosťou Delphi Senica. Odborári sa v Delphi Senica nedohodli už 12-krát. Pre MY Týždenník pre Záhorie hovorí Pavol Ondriš, člen predsedníctva Odborového zväzu Kovo.
Ako by ste zhodnotili rokovania a aký je ich výsledok?
- Z našej strany, teda z pohľadu zamestnancov, bolo rokovanie neúspešné, pretože podľa nášho názoru druhá strana, teda strana zamestnávateľa, nehľadala možnosti, ako sa dohodnúť, ale určité riešenie, ktoré spočívajú v určitých obštrukciách, ktoré tam boli počas rokovania prednesené. Domnievame sa, že naša požiadavka, dvojpercentné zvýšenie mzdy, je minimalistická a je oprávnená v súčasnej situácii v akej sa firma nachádza.
Čo bude nasledovať ďalej?
- Vzhľadom k tomu, že sme rokovali pred sprostredkovateľom, tak on si musí splniť svoju úlohu. My sme sa rozišli s tým, že nevieme nájsť spoločné riešenia. To je postup v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní. Ak spostredkovateľ ukončí celý spor, tak my samozrejme máme isté možnosti rovnako, ako má zamestnávateľ. My určite využijeme všetky možnosti, ktoré nám zákon dáva k tomu, aby sme presadili naše požiadavky. Ďalšie kroky budú nasledovať keď obdržíme stanovisko od ministerstva ku riešeniu tohto sporu.
Prichádzajú do úvahy aj hraničné možnosti ako napríklad štrajk?
- Pokiaľ to bude potrebné, máme samozrejme zo zákona možnosť využiť aj takéto riešenie. Samozrejme o tom musia rozhodnúť zamestnanci tým, že vyjadria podporu aj takémuto riešeniu alebo nie. Ako som videl podporu počas zhromaždenia, myslím si, že podpora od zamestnancov bude aj na riešenie takýmto spôsobom.
Aké sú ešte ďalšie možnosti riešenia situácie okrem štrajku?
- Je to samozrejme aj vecou firmy, či si chce takýto obraz o sebe držať v médiach, alebo nie. My teraz už máme v podstate jediný nástroj, ako presvečiť zamestnávateľa v tomto štádiu. Vieme ho presvedčiť o tom, že vieme použiť aj silnejšie prostriedky a to je prípadné zastavenie práce.
Ako by ste z pohľadu skúseného odborára zhodnotili tohto zamestnávateľa?
- My sme tu, myslím, už pred piatimi rokmi robili podobnú akciu na presadenie požiadaviek odborárov. Bohužiaľ, tu v Senici sa intenzívne menia manažmenty a musím povedať, že z môjho pohľadu ani jeden nedokázal tú fabriku priviesť nieže k prosperite, ale skôr by som povedal, že k útlmu. Nakoniec o tom hovorí aj to hromadné prepúšťanie, ktoré si presadili bez toho, aby sme to my nejakým spôsobom ovplyvnili, pretože to vôbec nesúvisí s tým, že my požadujeme dvojpercentný rast priemernej mzdy.