VYSOKÁ PRI MORAVE. Myslíte, že bývať kúsok od hlavného mesta a na hraniciach s Rakúskom je výhoda? Že ste vo veľmi bohatom regióne a že sa to predsa musí prejaviť v každej obci či mestečku? Možno. Výrazne rozdielny názor však má starosta Vysokej pri Morave v okrese Malacky Dušan Dvoran. Do obce, len 30 kilometrov vzdialenej od Bratislavy, sa autobusom po veľmi zlých cestách dostanete len komplikovane, problémom je aj vlakové spojenie. A tak všetci musia všade autami. Aj deti do školy.
Mosty ani nestavajme
Za socializmu bola oblasť pre blízkosť do Rakúska v špeciálnom režime. Štátna moc nechcela, aby sa tam vôbec bývalo. O nejakom rozvoji nemožno podľa starostu Dvorana hovoriť ani dnes. Do Rakúska sa dostanete len kompou v Záhorskej Vsi, ak funguje. Minulý týždeň zasa dopravný servis hlásil, že je odstavená. Na nový most, hoci za Dzurindovej vlády poklepali základný kameň, sa len čaká. Nejaký konkrétnejší termín vám dnes nikto nedá. A starosta most ani nechce.
„Som rád, keď nefunguje ani kompa, aspoň sa pred turistami z Rakúska nemusím hanbiť za to, v akom stave sú naše cesty a ako to tu u nás vyzerá," hovorí Dvoran. Nikto okolo ciest nekosí, cyklistické chodníky sú v katastrofálnom stave. VUC-čka pripravuje do Rakúska cez Moravu cyklomost, oblasť by sa tak mohla stať zaujímavou. Okolo Moravy vedie chodník z Bratislavy ďaleko na Záhorie.
„Najskôr by sme si mali doma upratať. Cyklistický chodník je v hroznom stave, blato, burina. Vytvorili ho ešte pohraničiari, dvadsať rokov sa oň nikto nestaral. Dnes sa zaň naozaj musíme hanbiť," hovorí Dvoran. Dokedy si doma nedokážeme upratať, by sme podľa neho mosty do Rakúska radšej stavať ani nemali.
V nedeľu dve hodiny cesty
Vyšší územný celok sa podľa neho doteraz tváril, že tento kút Bratislavského samosprávneho kraja ani neexistuje. „Je to pre našu obec deväť čiernych rokov," dodáva starosta. Starostu veľmi hnevá zlé spojenie so svetom. „Ľudia sa nemôžu dostať z druhej zmeny. Už štvrtákom na stredných školách kupujú lacné autá, aby mohli chodiť do školy," povedal Dvoran.
Posledný priamy autobus ide v nedeľu z Bratislavy, cez 30 kilometrov vzdialenú obec, ráno o pol desiatej. Potom sa dá, podľa cestovného poriadku na internete, do obce dostať už len s prestupom cez Malacky. Jazda najskôr vlakom a potom dvoma rôznymi autobusmi trvá viac ako dve hodiny a namiesto 30, musíte prejsť viac ako 65 kilometrov.
Frešo dostal šancu
Napriek tomu, že Dvoran kandidoval za Smer, dúfa, že situácia sa za vlády nového župana z SDKÚ zmení.
„Všetko je to v prvom rade otázka vôle a až potom nastupuje otázka peňazí," hovorí nový župan Pavol Frešo. V úrade nedávno oslávil sto dní. Nejaké výsledky už vraj za ním vidno, priznáva to aj Dvoran. Konkrétne riešenie každého z problémov však podľa župana vraj musia prísť zhodnotiť na miesto, spoločne s úradníkmi. „Povieme si, čo koľko stojí a v rámci župného zastupiteľstva si určíme priority, ale vôľa tu je, predtým chýbala," povedal Frešo. Bratislavský kraj má napríklad problém čerpať eurofondy, pretože je bohatý. Do budúcna to chcú zmeniť a hľadať na to podporu.
Most do Rakúska v Záhorskej Vsi má podľa neho problém, pretože do procesu vstupujú viaceré subjekty vrátane štátu. „Na jednaniach s Dolným Rakúskom a rovnako aj v zápise, ktorý išiel smerom na vládu som sa ho rozhodne zastal," povedal Frešo. Položenie základného kameňa pred mnohými rokmi je podľa neho najväčšia hanba. „Nechcem dávať nejaké sľuby, nie je to iba moja kompetencia. Verím, že vôľu skôr či neskôr nájdeme," povedal Frešo.
Máte radi Záhorie?
Dajte mu to najavo, pridajte si ju za kamaráta na Facebooku.