Kanadská aj americká ambasáda sa zaujímajú o situáciu v nelegálnej rómskej osade v Plaveckom Štvrtku na Záhorí. Dlhodobo. Starosta od nich však zásadnú pomoc nečaká.
PLAVECKÝ ŠTVRTOK. Pracovníci zahraničných ambasád u nás nemonitorujú len súdne pojednávania. Dlhodobo ich zaujíma aj rómska problematika. Nedávno boli v nelegálnej rómskej osade v Plaveckom Štvrtku na návšteve ľudia z americkej ambasády. Američania aj Slováci z veľvyslanectva sem však chodia pravidelne.
Namierené do obce mala aj veľvyslankyňa Kanady z Prahy počas svojej cesty na Slovensko. „Nahlásila sa, že sa tiež príde pozrieť," povedal starosta Plaveckého Štvrtku Ivan Slezák. Návštevu však nakoniec zrušili.
„Vzhľadom na zmenu v programe svojho pobytu na Slovensku, veľvyslankyňa Kanady nebude môcť navštíviť rómsku osadu v obci Plavecký Štvrtok," povedal minulý piatok Dušan Pastorek z kancelárie kanadskej ambasády v Bratislave.
Aktuálne problémy v osade podľa neho program neovplyvnili. „Táto návšteva bola dlhodobo plánovaná a nijakým spôsobom nesúvisí s nedávno medializovanými informáciami o situácii v tejto rómskej osade," dodal Pastorek.
Reportáž redaktorov SME, ktorí navštívili obec nájdete tu.
Učia tu každý týždeň
Ľudia z veľvyslanectva USA dlhodobo v osade v Plaveckom Štvrtku učia angličtinu a pripravujú rôzne školenia. Každý týždeň tam strávi hodinu skupina ľudí doučovaním rómskych žiakov.
Nedávno sa v obci boli špeciálne zaujímať aj o ďalšie veci. „Na žiadosť amerického veľvyslanectva v Bratislave prišiel tím expertov na verejné zdravotníctvo navštíviť Plavecký Štvrtok. Chceme zistiť, či by americká vláda mohla konštruktívne prispieť k zlepšeniu zdravia v komunite," povedal Chase Beamer, hovorca bratislavskej ambasády USA. Priviedla ich k tomu vážna choroba jedného z Rómov, ktorých chodia učiť.
Počas nedávnej návštevy sa v miestnej škole zaujímali o dochádzku, stretli sa so starostom, s miestnymi zdravotníkmi i obyvateľmi samotného Plaveckého Štvrtka. „Chceli si tak urobiť široký a vyvážený obraz výziev, ktorým čelí táto komunita," povedal Beamer.
Chcú bývať
O nelegálnej rómskej osade v Plaveckom Štvrtku sa v poslednom čase veľa hovorí. Dokonca by sa tam mohlo búrať. „Potrebujeme bývať," reagujú Rómovia na otázku, prečo stavali domy bez povolenia. Starosta obce Ivan Slezák hovorí, že len chcú, aby v obci platili zákony.
Nemajú problém s Rómami, ale nelegálnymi stavbami
„Prezentuje sa to ako etnický problém. Pre nás to však etnický problém s Rómami nie je. Ide čisto o problém zákonov, že sú niekde postavené ilegálne stavby, ktoré vzbudzujú ohrozenie, pretože sú v pásme, kde nemajú byť," hovorí Slezák. Nelegálne stavby sú v ochrannom a bezpečnostnom pásme vysokotlakových plynovodov.
„Keď tam budú aj ďalej, môže sa stať niečo, čo nechceme. Nikto to nevníma tak, že to je namierené proti Rómom, je to jednoducho namierené proti stavbám, ktoré tam nemajú čo robiť," dodáva Slezák.
V osade je dnes okolo 90 príbytkov a žije v nich asi 600 osadníkov. K možnostiam pomoci zo zahraničia je starosta však skôr skeptický. „Každý sa príde informovať, čo, ako a prečo a to je všetko. Neočakávam z tejto strany nejakú podporu, ani vlastne neviem, prečo by u nás mali pomáhať," hovorí Slezák.
Dedine nedávno ponúkla pomoc SNS. Podpredseda jej mládežníckej organizácie Martin Píry ponúkol ako právnik svoje služby starostovi. Píry podľa sociálnej siete obchodného registra na internete sedí napríklad v Letiskovej spoločnosti Žilina, Golfparku Rajec či Slovenských elektrárňach. Bodku za problémom v osade dá vraj buldozér.
Pomoc predstaviteľov SNS vníma starosta čisto legislatívne. „Či je členom takej alebo onakej strany, mňa netrápi. Chce nám zadarmo poskytnúť právne služby, tak prečo nie," povedal Slezák.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.