SENICA. Diváci v Dome kultúry v Senici si z ôsmich predstavení súťažnej prehliadky detskej dramatickej tvorivosti Trnavského kraja počas Senickej divadelnej jari 15. apríla mohli mnohé odniesť. Tvorcovia do nich vložili to, čo je pre nich dominantou, čo chcú srdcom, rukou, a svojskou múdrosťou predstavením povedať. Na seminári si vzájomne „odkrývali karty." Divadelný režisér, dramaturg a redaktor Slovenskej televízie Martin Peterich ako predseda poroty, s dramaturgičkou Divadla Jána Palárika a docentkou Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení Mirkou Čibenkovou a režisérom a vysokoškolským pedagógom Jozefom Chudíkom rozhodli o postupe do celoslovenskej súťaže
„Za stenou" a „Svadobné košele" do Šale
Hodiny nácvikov, úspešná súhra na javisku a momentálna dispozícia, výkon bez trémy a zaváhaní i talent malých hercov rozhodli o vavrínoch.
Víťazom sa stal Detský divadelný súbor Kľúčik pôsobiaci pri Gymnáziu L. Dúbravu v Dunajskej Strede s predstavením Romana Budaia a Kláry Strigáčovej (režisérka) „Za stenou" o vzťahu rodičov a detí. Čo na ňom vyzdvihol predseda poroty Martin Peterich? „Zaujali témou v autorskom spracovaní, apelom na riešenie týchto vzťahov, veľmi dobrým hereckým výkonom, veľmi čistým herectvom, zreteľnou artikuláciou, zreteľným podaním aj režijným a scénografickým spracovaním." Súbor pracujúci pod režijným vedením učiteľky Kláry Strigáčovej postúpil na celoslovenskú súťažnú prehliadku detskej dramatickej tvorivosti „Zlatá priadka" do Šale, ktorá bude od 24. do 27. mája 2010.
Druhé miesto s odporučením na postup do Šale patrí Detskému divadelnému súbor Drak zo Skalice, ktorý naštudoval baladu „Svadobné košele" podľa Karla Jaromíra Erbena. Pracuje pod vedením Jany Kutalovej pri Základnej umeleckej škole v Skalici. Za stvárnenie jednej z hlavných postáv v tomto predstavení získala Klára Madunická diplom „za herecký výkon."
Tretie miesto obsadil Detský divadelný súbor Dráčik pri ZUŠ v Skalici tiež s réžiou Jany Kutalovej za inšpiratívne spracovania írskej rozprávky „Náprstníček."
Porota za scénickú miniatúru nazvanú „Honba za klenotom Záhoria" udelila prvé miesto Detskému divadelnému súboru Zádrapky pri ZUŠ Senica v réžii Ivety Fodorovej a odporučila mu postup na celoštátnu súťaž do Rimavskej Soboty.
Diplom „Za réžiu" získala Miriam Černotová z Majcichova a „Za prácu s detským hercom" ocenili Vieru Ralíkovú z Detského divadelného súboru „Za šecki drobné" pri Galantskom osvetovom stredisku v Galante.
Diváci sa bavili, mnohí síce až tak, že rušili hercov a rozčúlili vedúcich súborov i porotcov, no aj napriek tomuto negatívnemu postrehu, súťaž priniesla nadpočetnú prevahu veľmi dobrých predstavení. Podľa predsedu poroty M. Petericha,„ Na Senickej divadelnej jari sme videli nové autorské počiny, dobre adaptovanú svetovú literatúru, videli sme aj deti, ktoré si dobre vytvárajú ten divadelný princíp pod dohľadom pedagóga, takže je z čoho vyberať..."
Očami ocenených
Ako súťaž Trnavského kraja s postupom do celoslovenskej súťaže vnímali niektorí z ocenených? Miriam Černotová z Majcichova: „Deti sa tak vzchopili, že podali zrejme svoj najlepší výkon v sezóne, čomu sa teším, no je tu veľmi silná konkurencia."
Jana Kutalová zo Skalice: „Som veľmi spokojná so svojimi zverencami, lebo to, čo som do nich vložila, to sa mi vrátilo, za čo im teda ďakujem. Zo súborov ma vždy podnietia Galanťania, ich veľmi vyspelý skúsený súbor s pohybovým divadlom."
A ešte, ako režisérka víťazného súboru z Dunajskej Stredy Klára Strigáčová hodnotí výkony svojich hercov? „Vystupovalo tu 14 našich detí, bola som naozaj veľmi rada, že ukázali čo vedia, naozaj sa vyhrali, za čo som ich aj pochválila. Teší ma nielen to, že sa nám v Senici darilo, ale veľmi sa mi páčilo, že aj v predstaveniach konkurentov som objavila veľa dobrých nápadov, ktorými sa necháme inšpirovať do budúcnosti."