Firma z Bardejova pripravuje v senickom priemyselnom parku novú prevádzku so sto zamestnancami. Chcú v nej spracovávať staré pneumatiky a možno vyrábať elektrinu.
SENICA. Vybudovať prevádzku na materiálové zhodnocovanie starých pneumatík pomocou pyrolýzy plánuje v priestoroch priemyselného parku v meste bardejovská spoločnosť KFŠ - Delta. Pri chemickej výrobe má z automobilových gúm vznikať pyrolýzny olej, pyrolýzny uhlík a oceľový kord ako suroviny pre opätovné využitie v priemysle.
„Ďalší produkt pyrolýzneho rozkladu v podobe pyrolýzneho plynu bude využívaný priamo v prevádzke pre výrobu tepla a elektrickej energie," píše sa v zámere spoločnosti.
Ani emisie, ani imisie
Ovzdušie v meste a okolí vraj prevádzka neohrozí, celý chemický proces je uzatvorený. „Nejde o nijakú ekologickú záťaž, do ovzdušia nepôjdu ani emisie, ani imisie, všetko je uzatvorené. Je to technológia, ktorá keby bola v centre Bratislavy, tak by to bolo v poriadku," hovorí riaditeľ firmy Michal Kolcun. Prevádzku chcú na pozemku na Kaplinskom poli začať stavať v decembri tohto roku, hotovo by malo byť v roku 2013. Predpokladaná životnosť inštalovaného technologického zariadenia je asi 20 rokov.
Ročne tisíce ton pneumatík
Hodinová kapacita inštalovaného zariadenia predstavuje podľa správy EIA 2,2 tony opotrebovaných pneumatík za hodinu, čo pri 305 pracovných dňoch v roku, teda pri 7.320 prevádzkových hodinách ročne, predstavuje ročnú kapacitu inštalovanej linky na asi 16.000 ton za rok. Pri uvádzaných parametroch je denná kapacita zariadenia približne 52,5 tony opotrebovaných pneumatík.
Starých pneumatík je vraj na západnom Slovensku dostatok, podobný závod funguje podľa riadiľa firmu na východe republiky už dlhšie. Odberateľov vraj ľahko nájde aj pri chemickom procese vznikajúci plyn. „Môže poháňať kogeneračnú jednotku alebo ho ponúkneme okolitým závodom, budeme lacnejší ako zemný plyn," hovorí Kolcun. V prípade, že sa rozhodnú plyn spotrebúvať v kogeneračnej jednotke, vyrobia aj elektrickú energiu.
„Mesto Senica víta investície do priemyselnej zóny, pretože prinášajú so sebou okrem iných efektov aj pracovné miesta," povedala hovorkyňa mesta Senica Viera Barošková. Práca v závode má byť pre asi 100 ľudí.
"Keďže ide o uzatvorený proces a technológiu na vysokej technickej úrovni predpokladáme, že aj stanoviská v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie budú kladné. Táto prevádzka nezhorší kvalitu ovzdušia v Senici," hovorí Barošková.
Do 1. apríla je podľa nej na Mestskom úrade v Senici predmetný zámer k nahliadnutiu. "Mesto Senica po tomto termíne svoje stanovisko k zámeru doručí na Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie vydá záverečné stanovisko," dodáva Barošková.