Dlho očakávaná cesta, ktorá by mala odviesť tranzitnú dopravu zo Senice, Jablonice a Trstína je zase o kúsok bližšie.
SENICA. Približne 25 kilometrov zrekonštruovaných a nových ciest a obchvatov od Senice cez Jablonicu do Trstína naplánovala Slovenská správa ciest predbežne dokončiť do roku 2025. Predpokladané termíny prinieslo záverečné stanovisko ministerstva dopravy k správe o vplyvoch pripravovanej stavby na životné prostredie.
Značné zaťaženie tranzitnou dopravou
„Mesto Senica a obce Jablonica a Trstín patria medzi sídla, ktoré sú do značnej miery zaťažené tranzitnou dopravou. Rekonštrukcia cesty bude predstavovať úpravu a prestavbu súčasnej trasy cesty I/51 tak, aby vyhovovala súčasným a výhľadovým požiadavkám na dopravu v danom území," uvádza správa.
Predpoklad začatia výstavby obchvatu Senice je v roku 2014 a dokončenie naplánovali na rok 2016. ďalšími etapami by mal byť obchvat Jablonice a prechod Malými Karpatmi. Záverečnou častou bude podľa plánov obchvat Trstína a cesta za Bielou horou do tejto obce. Predpokladanú doba ukončenia výstavby je v rokoch 2020 až 2025. Správa o vplyvoch na životné prostredie navrhuje a posudzuje dva možné varianty celej stavby. Červený variant počíta pod Bielou Horou aj s jedenapol kilometrovým tunelom. Modrý variant tunel nahrádza dvoma estakádami v dĺžke 230 m a 350 m a opornými múrmi.
Prechod cez Bielu horu bol v zime niekoľkokrát zatvorený. FOTO: MICHAL TRŠKO
Optimálny je kombinovaný variant
„Obidva varianty majú svoje klady i zápory. Pri komplexnom pohľade na úseky variantov je tak možné najlepšie odporučiť výsledný variant ako kombináciou variantu jeden a variantu dva s tunelovým alebo povrchovým riešením priechodu Malých Karpát. Optimálny variant je tak z hľadiska projektanta riešený kombináciou úsekov variantov jeden a dva," uvádza v správe architekt. Napríklad Krajský pozemkový úrad v Trnave zasa uprednostňuje variant jeden. Ministerstvo životného prostredia, ktoré správu pripravovalo, však odporúča tunelový spôsob prekonania Malých Karpát.
Dvojnásobné náklady na tunel
Zásadným rozdielom sú však predpokladané náklady. Pôvodná EIA z roku 2007 odhadla náklady na tunelový variant na približne 135 miliónov eur (viac ako štyri miliardy korún), zatiaľ čo povrchový variant má stáť asi polovicu.
„Verím, že raz obchvat v Jablonici bude. Nemôže to takto existovať navždy. Tie termíny sú však ďaleké," povedala starostka Jablonice Alena Hazuchová. Jablonica s tranzitnou dopravou bojuje dlhodobo. Nový obchvat by ju mal odviesť na jednu či na druhú stranu mimo obce. Pravdepodobnejší modrý variant počíta aj s preložením časti potoka.
„V súčasnosti je už uzatvorený proces EIA. V záverečnom stanovisku o posudzovaní vplyvov na životné prostredie na stavbu bol odporučený variant - kombinácia variantu 1a variantu 2 s tunelovým priechodom Malých Karpát. Stanovené termíny z tohto stanoviska sú reálne, ale nie záväzné. Stavbu pripravujeme tak, aby sme splnili termíny, ktoré sú dané v uznesení vlády," hodnotí aktuálny stav príprav hovorkyňa Slovenskej správy ciest Bratislava Iveta Fedorová.