KOPČANY. V poslednom februárovom víkende sa znova, ako vždy na jar, zvýšila vplyvom topenia snehu najmä na území Českej republiky. Do stredy 3. marca platil na Morave 2. a do štvrtka 4. marca 1. stupeň povodňovej aktivity. Morava sa však upokojila a v tomto úseku klesla na normálnu úroveň. Obyvatelia obce neboli vodou nijako ohrození. Rieka tečie mimo zastavaného územia obce, približne 800 metrov od konca dediny. "Ľudia sú na vysokú vodu zvyknutí a nie je to pre nich nič výnimočné," dodal Dubecký.
Inak to bolo v marci roku 2006. Na viacerých miestach ochrannej hrádze toku Morava medzi obcami Kopčany a Brodské nastal kritický stav, keď hladina dosiahla korunu hrádze. Enormným nasadením síl na zabezpečovacích prácach sa podarilo hroziacu katastrofu na ľavostrannej ochrannej hrádzi Moravy na slovenskej strane odvrátiť. Niekoľko tisíc vriec s pieskom vtedy kládli hasiči, vojaci a dobrovoľníci, aby sa Morava nevybrežila. Na evakuáciu boli pripravení nielen v Kopčanoch, ale i v ďalších obciach, ohrozené okrem ľudí a ich obydlí bola aj národná kultúrna pamiatka Kostol sv. Margity Antiochijskej z čias Veľkej Moravy a Cisársky a kráľovský žrebčín. Náklady na protipovodňové opatrenia sa v tejto obci pri Holíči vyšplhali na 120.000 Sk. Podľa starostu Dušana Dubeckého do sumy boli započítané náklady na dobrovoľníkov. "Tieto peniaze sme neskôr dostali od rezortu vnútra späť," povedal pre TASR. Uviedol, že v poslednom období sa v tomto úseku od Gbiel po prečerpávaciu stanicu v Holíči upravovalo koryto Moravy, čo umožnilo zvýšený prietok. Časť zeminy použili vodohospodári na spevnenie hrádze.
Naposledy Morava hrozila takmer presne pred rokom. Vtedy, ako informoval TASR vedúci odboru správy vodných tokov a povodí Slovenského vodohospodárskeho podniku Miroslav Selecký, prišlo v dôsledku topenia snehu a intenzívnej zrážkovej činnosti v Alpách a na celom spravovanom území k výraznému povrchovému odtoku a prudkému stúpaniu hladín na tokoch Morava, Myjava, Teplica, Chvojnica. Tiež na prítokoch Šúrskeho kanála, dolnom Váhu a Dunaji. V odvodňovacej sústave vnútorných vôd Záhoria a dolného Žitného ostrova bolo prerušené gravitačné vypúšťanie vnútorných vôd do recipientov, čím došlo k vynútenému prečerpávaniu vnútorných vôd. "Obdobná situácia spôsobená zrážkovou činnosťou sa zopakovala aj začiatkom apríla a vyvolala potrebu prečerpávania vnútorných vôd," uviedol Selecký.