HODONÍN. Pri výkopových prácach v hodonínskej časti Rybáře, len pár kilometrov od Holíča sa podarilo nájsť doklady o stredovekom osídlení mesta. Prvé cenné predmety z 10. až 12. storočia, keď stál v Hodoníne pri rušnej ceste z Moravy do Uhorska hraničnej hrad, sa našli, len čo sa bager pustil do práce. Objavili sa stovky predmetov - hlavne úlomkov keramiky. K najcennejším patrí zelený sklený krúžok a hrot šípu, povedal ČTK archeológ František Kostrouch.
V rybároch sa podarilo pod krajín nájsť dokonca vyjazdené koľaje vozov, stratené konské podkovy a najmä početné navážky, ktorými sa opravovala zničené cesty. Výskum teraz ukázal, že na tieto práce sa používali napríklad stará kachľová pec zo zámku.
Stredoveké Rybáře boli vždy považujú za najstaršie časť Hodonína, napriek tomu jasné dôkazy až doteraz chýbali. Objavy teraz ukazujú, že tvorili predhradia významného hraničného hradu.
K osade, ležiace pri dôležitej kupeckej ceste do Uhorska, patrilo zrejme pohrebisko rozkladajúce sa pod súčasným centrálnym hodonínským námestím. Teraz odborníci nálezy analyzujú. Nejde len o bohato zdobené úlomky keramiky, ale aj zuhoľnatené semienka, ktorých rozbor prezradí viac o stredovekej prírode v okolí mesta.