HOLÍČ. Zahraničná firma chcela na Záhorí postaviť fabriku. Zaujímala sa o areál bývalého JRD v Holíči. O zámere sa rokovalo takmer dva roky, nakoniec však firma zámer stiahla. Nedostala podmienky, ktoré si žiadala. Zámer vyšiel na povrch až teraz. „Keď začali rokovania, tak som bol zaviazaný mlčanlivosťou vo vzťahu k tejto investícii," povedal primátor Holíča Zdenko Čambal.
Práca najmä pre ženy
Primátor hovorí, že išlo chemickú výrobu, pri ktorej by sa vytvorilo až okolo dvetisíc pracovných miest. „Väčšinou to mala byť práca pre ženy, išlo o výrobu plastových vrecúšok na krvné konzervy," povedal Čambal. Firma podľa neho nakoniec na Záhorie neprišla, pretože nedostala podmienky, ktoré ponúkla vláda v Rumunsku. Tá ponuku slovenskej vlády prekonala.
Firma mala podľa primátora veľký záujem zostať u nás. "Veľmi im vyhovovala blízkosť Rakúska a rovnako aj Česka. Všade dobre vybudovaná infraštruktúra," povedal Čambal. Naša vláda sa podľa neho zasa snažila tlačiť tohto potenciálneho investora presunúť do východnejšej časti našej republiky, do Rožňavy či Rimavskej Soboty. Tam však požiadavky firmy nedokázali splniť.
Rokovania s potenciálnym investorom začali podľa Čambala koncom roku 2007. Všetko definitívne ukončili v priebehu minulého roku.
„Ich akvizícia na Slovensku padla. Následne som o nich stratil podrobné informácie. Viem, že išli do Rumunska, ale ako to nakoniec tam dopadlo, si nie som celkom istý. Ich hlavný akcionár však rozhodol, že od nás svoje záujmy presúvajú tam," povedal Čambal.
Išli tam však podľa neho s tým, že sú pripravení na problémy s disciplínou pracovníkov či s hygienou. Obrovské problémy s robotníkmi z Rumunska mali nedávno napríklad v Peugeote v Trnave. Veľké investície primátor v Holíči už nečaká, radšej sa chce sústrediť na rozvoj cestovného ruchu.
Mohli žiadať pomoc
Firma chcela do Holíča prísť po vlastnej linke. Pomoc štátnej agentúry Sario nevyužila. Tam o nej nikto nič nevedel.
„Veľa súkromných investorov si najíma aj súkromné agentúry," povedal Branislav Zvara, hovorca ministerstva hospodárstva. Firma však aj takto môže požiadať o štátnu pomoc. „To môže vždy, ak splní zákonom stanovené podmienky," povedal Zvara.
Ako vláda plní sľub podporovať zahraničné investície
Čo sľúbili: Zahraničné investície budú patriť k prioritám mojej činnosti. Nemôžeme prísť o zahraničných investorov. O tom bola aj diskusia pri úvodných rozhovoroch, či pôjdem do vlády. Myslím si, že zahraničných investorov treba na Slovensku udržať a pokiaľ možno prilákať ďalších.
Zdroj: SME, Ľubomír Jahnátek, minister hospodárstva, SME, 7.7.2006, Jahnátek: Po skončení misie poďakujem
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívna podpora investícií bez ohľadu na ich pôvod zvyšuje ekonomický potenciál Slovenska.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Prílev priamych zahraničných investícií začal po raste v roku 2006 klesať na historicky najnižšie úrovne v pomere k HDP. Príčinou je zastavenie privatizácie, zhoršené podmienky pre podnikanie a od roku 2009 aj kríza. Týždenník Trend začiatkom roka 2009 vypočítal, že v rokoch 2002-2006 (s výnimkou roku 2005) bolo Slovensko na špici krajín V4 v priamych zahraničných investíciách v pomere k HDP, v roku 2008 sa však prepadlo na posledné miesto.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.