Milovníci domácej pálenky ušetria, ak sa poponáhľajú. Pálenice idú tento mesiac naplno.
BORSKÝ MIKULÁŠ, BRATISLAVA. „Pime dobre, pime zdravo," povie Alexander Cintula z Borského Mikuláša a labužnícky si vo svojej pálenici na okraji záhoráckej dediny pripije päťdesiatdvapercentnou slivovicou na zdravie.
Dojem z dobrej sezóny mu kazí spotrebná daň, ktorá sa od prvého marca zvýši.
Ľudia sa preto snažia vypáliť svoje ovocie ešte do konca februára. V pálenici sa strieda zákazník za zákazníkom. Ak dnes zaplatia za liter 52 percentnej slivovice vypálenej v pálenici v priemere 3,82 eura, tak od marca ich to bude stáť 4,13 eura.
Slivovice bude dosť
„Tento rok bude ešte lepší ako rok predtým," predpovedá majiteľ pálenice. Vlani sa v záhradách a sadoch urodilo dostatok sliviek, hrušiek i čerešní. Len jabĺk je málo. Ich nedostatok však milovníkov domácej pálenky až tak netrápi.
Anton Kujan z Malých Levár prichádza páliť slivky. V destilačných nádobách má sto litrov kvasu. Nádeja sa, že z toho „kvapne" desať litrov slivovice. „Liter pálenky na desať litrov kvasu," ozrejmuje páleničiarsku matematiku.
Najlepšia slivovica je podľa neho 52-percentná. „Slabšia nie je dobrá," ohrnie nosom. K Cintulovi ľudia nosia aj rôzne záhradné zmesky. Pestovateľ z Malých Levár hovorí, že v moravskej pálenici vraj raz zažil, že pálili paradajkovú pálenku. V pestovateľských páleniciach sa však legálne môže vyrábať len pálenka „z ovocia mierneho pásma".
Urobiť dobrý kvas je základným predpokladom dobrej pálenky.
„Ovocie musí byť zrelé, ale nie zhnité. Predtým, ako sa dá do plastových sudov, treba ho umyť. Jablká a hrušky je dobre rozmixovať, slivky, najlepšie bez kôstok. popučiť. Ovocie nechávajú pestovatelia kvasiť približne šesť týždňov pri teplote do 15 stupňov Celzia. Na podporu kvasenia sa pridáva trochu cukru. Na sto kilo aspoň kilečko cukru," radí páleničiar Cintula.
Výroba pálenky v pálenici trvá zhruba dve hodiny. Pri dvojitej destilácii sa oddeľuje najmä metylalkohol.
Zvýšenie dane predraží pálenku
Chlapi v pálenici nevylučujú, že po marcovom zvýšení spotrebnej dane na alkohol sa bude „domáca" viac páliť doma. „Mne taká nechutí, hneď ju spoznám," hovorí Kujan. Pokušenie však podľa neho bude veľké.
„Bolo veľa ľudí, ktorí mi volali, že chcú páliť v marci, keď som im povedal, že sa zvyšuje daň, poďakovali sa a už viac nezavolali," hovorí majiteľ pálenice.
Napriek zvýšenej dani sa podľa neho nájde stále veľa ľudí, ktorí si dajú ovocie vypáliť v pestovateľskej pálenici. Ľudia, ktorí majú záhrady a sady, nechodia kupovať alkohol do obchodu a spoľahnú sa radšej na vlastné zásoby.