Súhrn športových udalostí za rok 2009 v skratke - 5

V roku 2009 sa športovci zo Záhoria zúčastnili množstva akcií, či už priamo na Záhorí, v kraji, na Slovensku, Európe, ale aj v ďalších krajinách sveta.

A za svoj oddiel, klub, mesto, región i Slovensko, ktoré reprezentovali, vydali na športoviskách všetky svoje sily. Podujatí bolo veľmi veľa, dnes prinášame v skratke obhliadnutie sa za deviatym a desiatym mesiacom uplynulého roka. Postupne prinesieme športové udalosti celého roka 2009.

SEPTEMBER

Fridrich Hutta oslávil 75. narodeniny. Za zásluhy o rozvoj futbalu mu udelil SFZ striebornú medailu.
V Brezovej sa uskutočnil hádzanárskeho turnaja O Pohár Bradla v kat. dorasteniek. Turnaj bol prvou športovou udalosťou na novom povrchu Mondoflex.
Novým trénerom basketbalistov Holíča sa stal Igor Záhradník z Pezinka.
Štvrté preteky Záhoráckeho pohára boli Mogul hobby autocross v Dolných Surovinách pri Senici. Vyhrali Lukáš Michalica (kat. junior, Prietrž), Jiří Křístek (do 1300 ccm, ČR), Peter Krupa (do 1600 ccm, B. Mikuláš), Karel Fokl (do 2000 ccm, ČR).

Lukáš Michalica, najlepší junior Záhoráckeho autokrossu.

Volejbalový turnaj O pohár SNP v Malackách sa hral už 51. krát. Prekvapujúco vyhrali Malacky B pred Nitrou a Malackami A.
Bežecké preteky k Radošovským vinohradom vyhral Radim matyáš z Kyjova. Kat. nad 40 rokov vyhral Ján Moravec z Grafobalu Skalica.
Začali hokejové súťaže. V extralige začala Skalica víťazstvom s Trenčínom 3:1, v 1. lige Senica prehrala s Breznom 3:5.
Na atletických pretekoch Atletický most 2009 v Dubnici obsadila Barbora Šimková v šprintoch dvakrát štvrté miesto ako najrýchlejšia Slovenka. Vyhrala známa Jamajčanka Allen Baileyová. Štvrtý bol aj Ján Beňa na 400 m.
Finále 10. ročníka postupovej bežeckej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého sa konalo ako súčasť Atletického mosta v Dubnici. V kategórii žiakov vyhral na 1000 m Michal Kopúnek z Borského Mikuláša s vyše 12 sekundovým náskokom.
V hasičskej súťaži o Pohár primátora Senice vyhrali muži i ženy z Koválova.
Beh Zlatníckou dolinou vyhral v hlavnej kategórii Pavol Michalčík. Veteránov nad 40 rokov vyhral Peter Portášik, obaja z Grafobalu Skalica.
V Borskom Mikuláši sa jazdili piate, posledné preteky Záhoráckeho pohára v hobby autokrosse. Vyhrali Damír Dobiáš (junior, B. Mikuláš), Richard Bobot (do 1300 ccm, Lakš. N. Ves), Roman Pikálek (do 1600 ccm, Lakš. N. Ves), Peter Krupa (do 2000 ccm, B. Mikuláš). Absolútnymi víťazmi sa stali Lukáš Michalica (junior, Prietrž), Richard Bobot (do 1300 ccm, Lakš. N. Ves), Marek Vandák (dp 1600 ccm, Lakš. N. Ves) a Ján Dobiáš (do 2000 ccm, B. Mikuláš).
V medzištátnom stretnutí Slovensko 16 - Rakúsko 16 v Senci nastúpil v drese Slovenska aj talent FK Senica, iba 14 - ročný Jakub Kosorín.

Jakub Kosorín z FK Senica, reprezentant Slovenska do 16 rokov.

V drese hokejistov Dukly Senica sa zostavil aj útok bývalých reprezentantov, Andrej Rajčák - Robert Döme - Erik Weissmann.
Dorastenec Bradlanu Brezová Lalime Fall bol na skúške v bundesligovej Herthe BSC Berlín.
Bežeckú veľkú cenu Holíča vyhral Pavol Michalčík o sekunde pred Jánom Moravcom, obaja Grafobal Skalica. Úspešní boli aj ich oddieloví kolegovia Jozef Chrenka (nad 50 r.), Michal Janota (nad 60 r.) a Erika Farkašová (ženy).
Vo finále volejbalového turnaja žiačok O pohár Záhoria v Senici prehrala Skalica s Bílikovou BA 0:2 na sety.
Bežecké preteky Dráhovská desiatka vyhral Ján Moravec z Grafobalu Skalica.
O prekvapenie vo futbalovom Slovenskom pohári sa postaral Spartak Myjava. Zverenci Vladimíra Hyžu najskôr vyradil Senicu, potom Ružomberok a nad jeho sily bol až Slovan, hoci 0:0 na Tehelnom poli sa dá považovať za úspech.

OKTÓBER

Krupskú 20 - ku v Dolnej Krupej vyhrali Ján Moravec z Grafobalu Skalica (kat. nad 40 r.) a Ján Lukáč z Arniky Senica (kat. nad 50 r.).
Stolnotenisový Memoriál Dezidera Pinčeka v Senici vyhral Benedikt Vépy zo Stavoimpexu Holíč. Vo finále zdolal domáceho Aleša Lazorčáka 3:0.
Bežecké preteky Smrdáky - Koválov a späť vyhral v hlavnej kategórii Pavol Michalčík a medzi veteránmi nad 40 rokov Peter Portášik, obaja Grafobal Skalica.
Vo svojej premiére v európskej stolnotenisovej superlige prehral Stavoimpex Holíč s mužstvom majstra Maďarska CVSE Mávépcell 3:6.
Na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach vybojovali bežci Grafobalu Skalica (Rehuš, Hlúpik, Peter Portášik, Vydarený) zlato v súťaži družstiev.

Kvarteto AŠK Grafobal Skalica, majstri Slovenska družstiev v maratóne. Zľava stoja Peter Portášik, Miroslav Hlúpik, Vladislav Vydarený, Ľubomír Rehuš.

Volejbalistky Senici vstupujú do sezóny 2009/10 s novým, sponzorom GAT Solutions.
Senický hokejový odchovanec Boris Záhumenský, hrajúci za nemecký EV Landsberg, utrpel ťažké zranenie chrbtice pri náraze do mantinelu a zlomeninu viacerých rebier. Po dvoch operáciách lekári nevylúčili možnosť návratu na ľadové plochy.
Hasičskú súťaž o Pohár Karola Jelínka v Sobotišti vyhralo družstvo Podbranč-Horná Dolina.
V Moravskom Svätom Jáne si desiatykrát spomínali futbalovým turnajom na Vlastimila Šimka, bývalého vynikajúceho futbalistu, trénera a učiteľa. Turnaj vyhralo družstvo ZŠ Sekule/Mor. Sv. Ján, zdolalo vo finále Bor. Svätý Jur 2:0.
Medzinárodnú súťaž v karate Open di Grado v Taliansku vyhrala Seničanka Erika Hrušecká, rovnako aj súťaž stredoeurópskej ligy v Plzni.
Päť mladých atlétov AC Malacky (Claudia Hladíková, Monika Baňovičová, Veronika Hruščová, Eliška Chvílová, Marco Adrien Drozda) štartovalo v medzištátnom trojstretnutí SR - ČR A - ČR B.
Senická fitnesska Ingrid Zichová z Helagymu Senica vyhrala najskôr nominačné preteky v Přerove a následne aj samotné majstrovstvá Európy v Karlových Varoch.

Fitneska Ingrid Zichová z Helagymu Senica, majsterka Európy.

Jesennými majstrami vo futbalových súťažiach ObFZ Senica sa stali Oreské, Stráže a Kúty B.
Turnaj Viktória Cup 2009 pre najmladších adeptov futbalu roč. 2003, vyhrala v Holíči Svratka Brno. Domáca Viktória bola štvrtá.
Jaroslav Línek získal vo svojej kariére už druhý titul Kráľ dostihových džokejov za rok 2009, keď vyhral najviac dostihov. Zobral ho ďalšiemu Seničanovi Zdenkovi Šmídovi, ktorý triumfoval v roku 2008.