Senica predáva v Čáčove dva pozemky za viac ako 300-tisíc eur. Záujemcovia sa môžu hlásiť do pondelkového popoludnia. Oznam bol na stránke mesta, úradnej tabuli a v regionálnom týždenníku.
SENICA. Hlavná cesta v smere do Kútov, asi 30 kilometrov od diaľnice a 50-tisíc štvorcových metrov agátového lesa vedľa nej. Všetko za tabuľou senickej mestskej časti Čáčov. Dva pozemky sú tu na predaj za 332-tisíc eur. Teda asi 6 eur a 64 centov za štvorcový meter.
V senickom územnom pláne je územie označené už ako priemyselná zóna, pozemok sa po predaji bude musieť vyňať z lesného fondu. Víťaz obchodnej verejnej súťaže, a teda nový majiteľ pozemku, tu teda môže postaviť výrobnú halu či sklady.
Mesto v súťaži uvádza, že zámer musí byť v súlade s územným plánom. Nič konkrétnejšie záujemcovia so svojím zámerom spĺňať nemusia. V susedstve sa má spracovávať plast, neďaleko je areál bývalého JRD.
Predaj odhlasovali poslanci v decembri
Mesto Senica pozemok ponúklo na predaj uznesením decembrového mestského zastupiteľstva. V pondelok o 13.00 je termín, do ktorého môžu prípadný záujemcovia predkladať svoje ponuky. Čakajú ich v zalepených obálkach na mestskom úrade.
„Robíme všetko presne podľa zákona," reaguje na otázky o predaji Silvester Fordinál z Mestského úradu v Senici. Zmena pozemkov z lesných na stavebné bude podľa neho ešte drahá.
V podmienkach verejnej súťaže je napríklad aj podmienka, že víťaz a nový majiteľ pozemku uhradí náhradu nákladov spojenú s vypracovaním geometrického plánu vo výške 983,54 € a uhradí správny poplatok za návrh na vklad.
Mapa oboch pozemkov v mestskej časti Čáčov. MAPA: MESTO SENICA
O prípadnom záujme investorov nechcel Fordinál hovoriť. „Počas prebiehajúcej súťaže sa k tomu nebudem vyjadrovať," povedal. Pozemok však vraj má zlé geologické podložie a nedá sa zaň vraj očakávať veľká suma.
Výsledky budú o tri týždne
Uzatvorenie kúpnej zmluvy podlieha ešte schváleniu Mestského zastupiteľstva v Senici. Výsledok súťaže oznámia účastníkom písomnou správou odoslanou najneskôr do 17. februára 2010.
O súťaži mesto informuje na vlastnej internetovej stránke, v sekcii Oznamy z úradnej tabule, na samotnej úradnej tabuli mesta. Ponuku zverejnili aj v jednom regionálnom týždenníku. Zákon bol podľa Fordinála naplnený. Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť si však myslí, že to je málo. Ak mesto naozaj chcelo zohnať investora, malo ponuku vraj zverejniť aj v ďalších médiách. Rozptýlili by sa tak podľa Košťála akékoľvek prípadné podozrenia, ktoré sa vyskytujú v prípadoch iných miest.
Ak chce mesto maximum, potrebuje rôzne média
„Samozrejme, že ak je snahou maximalizovať predajnú cenu, mesto sa musí snažiť dať ponuku predstaviť v čo najväčšom množstve kanálov," hovorí Košťál. Zapojiť treba podľa neho internet a rôzne médiá. „Ak je to len na splnenie zákonnej formality, stáva sa, že sa to dá len do malých lokálnych novín, malým písmom a podobne," myslí si Koštál.
Súťaž môžu zrušiť
Návrh zmluvy po jej predložení je podľa podmienok súťaže neodvolateľný, oprava chýb v predložených návrhoch sa vylučuje a vyhlasovateľ si vyhradzuje právo odmietnuť všetky predložené návrhy, alebo zrušiť súťaž.
Pozemkov pripravených pre investorov je v Senici hneď niekoľko. Niektoré projekty sa rozbiehajú, iné bežia ale časť z nich vraj pre krízu nebude.
SENICA. Na otázky MY novín pre Záhorie odpovedá výkonný riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál.
Ako má mesto postupovať, ak sa snaží predať mestský majetok?
„Ak je cieľom zvýšiť čiastku na maximálnu cenu, mesto sa to musí snažiť dať do rôznych komunikačných kanálov. Ak je to pre nejakého vopred určeného kupca, tak to mestá dávajú do lokálnych malých novín, malým písmom, za pár dní to stiahnu z webu a vytlačia si printscreen, že to bolo na webe. Treba sledovať, aká je skutočná motivácia samosprávy. Ak chcú zvýšiť šancu, mali by to dať do čo najviac médií."
Ako napríklad?
„Mesto by malo osloviť nejakých investorov, dať to do zaujímavých biznisových novín alebo časopisov, Hospodárske noviny, Trend. Ak je to len formálna súťaž s vopred vybraným kupcom, potom sa to robí len pro-forma."
Čo by zaujímalo pri predaji vás?
„Keby som bol poslanec, interpeloval by som starostu, aký je tam zámer, či je nejaký rozpracovaný investor. Nie je toľko investorov, že by si mohlo mesto vyberať. Ak sa ten pozemok dá zužitkovať na priemyselný park, bolo ho treba investovať viac. Keď sú lukratívne pozemky, samosprávy by mali robiť dražbu, kto dá viac, ale nerobia to."