CHROPOV. Systém Bedport, ktorý vymyslel Milan Bederka, z malej obce neďaleko Skalice, vraj umožní dôstojne uložiť truhlu na jeho dno za pomoci prevodoviek a bez rizika, že by do jamy nebožtík spadol rýchlejšie, ako je vhodné.
Od minulého roku má svoj vynález zaregistrovaný na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky. Vyučený chladiarenský mechanik a dobrovoľný hasič v obci s 377 obyvateľmi Bederka nad problémom ako spúšťať rakvu do hrobu bez ľudskej sily rozmýšľal dlhší čas. "Dosť často chodievame na pohreby našich kolegov hasičov aj do okolia, táto otázka ma zaujala," povedal pre TASR niekoľko dní pred tým, ako sa rozhodol svoj vynález ponúknuť cintorínskym službám. Pre začiatok na západnom Slovensku, potom možno aj ďalej. Zhruba rok mu od skrsnutia nápadu trval proces kreslenia, výroby prototypu a skúšok.
Dve prevodovky a lanká
"Vykopal som jamu a požičal som si jednu truhlu zo Skalice," informoval majiteľ patentu. Bedport funguje tak, že nad hrob sa položí rám a naň rakva. Pomocou dvoch prevodoviek a laniek sa pomaly spúšťa tak, ako to inak robia na pohreboch ručne štyria chlapi. "Ale Bedport rakvu aj vytiahne, ak by to bolo nebodaj potrebné. No iba do momentu, kým sa lanká dolu spod rakvy neuvoľnia," dodal majiteľ vynálezu. Kým zariadenie prihlásil na patentový úrad, povozil sa s Bedportom sám.
"Ľahol som si veľakrát do truhly, potreboval som vedieť, akú nosnosť zariadenie zvládne. Ja mám 130 kilogramov a vytiahlo ma hore," povedal. Pri výrobe rámu z joklu mu pomáhal kamarát Štefan Tokoš z Popudinských Močidlian. Výrobok, ktorý sa ovláda pomocou jednoduchých tlačidiel vo vzdialenosti niekoľko metrov od hrobového miesta, však "v praxi" ešte Bederka nevyskúšal.
V Európe nemá konkurenciu
Svoj Bedport je rozhodnutý zatiaľ vyrábať sám. "Robili sme rešerš, na Slovensku určite a podľa našich vedomostí asi ani v Európe nikto takýto systém nepoužíva," informoval.