TRNAVA. O osude chodcov na cestách môže rozhodovať aj oblečnie. Aj podľa toho, oblečenie akej farby má človek oblečené, môže zvýšiť ostražitosť vodičov. Z policajných analýz vylýva, že kým modrá farba oblečenia je viditeľná do osemnásť metrov, v prípade bielej už vodič vidí chodca zo 43 metrovej vzdialenosti. Reflexný materiál však víťazí.
Z policajných analýz tiež vyšlo, že prevažná časť tragických nehôd sa stala za zníženej viditeľnosti v obci a všetky mimo priechodu pre chodcov. „Logicky vyplýva, že sa musí zvýšiť viditeľnosť chodca, a to tak, aby ho vodič mohol včas spozorovať. Veľmi jednoduchým a nenákladným spôsobom je používanie reflexného materiálu," vysvetlila krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová. Rovnako blížiace sa vianočné sviatky a vrcholiace predvianočné nákupy so sebou prinášajú aj zvýšený pohyb chodcov a zhustenú premávku.
„Zhon na uliciach môže spôsobovať nervozitu, či nesústredenosť vodičov pri šoférovaní ako aj chodcov, ktorí na priechodoch pre chodcov nerešpektujú svetelnú signalizáciu alebo prechádzajú cez cestu mimo miest na to určených."
Rozptýlená pozornosť však môže mať v konečnom dôsledku fatálne následky. Upozorňujeme vodičov ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky, aby sa v preplnených uliciach navzájom rešpektovali a dodržiavali dopravné predpisy. Kredatusová upozorňuje, že chodci majú povinnosť používať reflexné prvky za zníženej viditeľnosti na cestách mimo obce.
„Chceme však vyzvať všetkých chodcov, ale aj cyklistov, aby používali reflexné prvky na oblečení aj v obci. Dôležité je, aby ich na cestách bolo vidieť," dodala. Rovnako upozorňuje, že ľudia by mali prechádzať cez cestu na miestach, ktoré sú na to určené.