Záhorie má dva prípady úmrtia pacientov, u ktorých potvrdili novú chrípku. Obaja muži však prišli do nemocnice už so zdravotnými problémami.
ZÁHORIE. V skalickej nemocnici prišiel minulú stredu o život 38-ročný muž z okresu Senica. „Do nemocnice ho priviezla záchranná zdravotná služba v poobedňajších hodinách," povedal riaditeľ nemocnice Ivan Medlen.
Priviezli ho v zlom stave
Pre kritický stav pacienta umiestnili na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny. „Na intenzívnu liečbu však nereagoval a vo večerných hodinách toho istého dňa ochoreniu podľahol." Za priamu príčinu smrti lekári označili respiračné zlyhanie.
„Až o ďalšie dva dni výsledky vyšetrení v národnom referenčnom centre u tohto muža potvrdili prítomnosť vírusu chrípky A(H1N1)," dodal riaditeľ. Či by pacientovi pomohlo, keby sa ocitol v rukách lekárov skôr, Medlen nekonkretizoval. „U každého ochorenia platí, že šance na vyliečenie sú vyššie, pokiaľ sa choroba diagnostikuje a liečba začne v rannom štádiu ako v štádiu vysoko rozvinutom," skonštatoval.
Zomrel aj muž z Prieval
Takmer dva týždne ležal v kritickom stave aj 42-ročný muž z Prieval v myjavskej nemocnici. Muž nakazený pandemickým vírusom A(H1N1) napokon zomrel, potvrdil to primár oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny Jaroslav Zongora.
Muž prišiel do nemocnice ešte 23. novembra s dýchacími problémami. Prijali ho na interné oddelenie, kde mu zistili obojstranný zápal pľúc. Keďže sa jeho stav zhoršil, na druhý deň ho preložili na riadenú ventiláciu. O deň neskôr mu odobrali vzorky na vyšetrenie a referenčné laboratórium, ktoré u neho potvrdilo vírus novej chrípky. Podľa riaditeľa myjavskej nemocnice Jozefa Markoviča dostával pacient protivírusovú liečbu, vzhľadom na predpokladanú bakteriálnu superinfekciu bol krytý širokospektrálnymi antibiotikami.
Senickí záchranári nespia
Senická záchranka má výjazdov viac než dosť. Pričinili sa o ne aj chrípkové a respiračné ochorenia. Neopodstatnených volaní na senickú záchranku je rovnako veľa, ako doposiaľ. „Určite však pribudli horúčkovité respiračné ochorenia," povedala vedúca lekárka Danka Pražienková.
Záchranári mali výjazdy k niekoľkým prípadom, ktoré sprevádzali výrazné ťažkosti s dýchaním, dušnosť, pretrvávajúce teploty napriek nasadeným antibiotikám a slabosť. Reakcie pacientov sú rôzne. „Niektorí sa výrazne boja medializovanej prasacej chrípky a volajú skôr zavčasu a neindikovane. Iní pristupujú k svojmu ochoreniu bez väčších obáv a volajú neskôr, ako by bolo vhodné," vysvetlila.
Podľa Pražienkovej by mali ľudia pri vzniknutom ochorení spočiatku kontaktovať svojho obvodného lekára a riadiť sa jeho doporučenou liečbou. „V prípade, že sa stav nezlepšuje, by ho mali opätovne kontaktovať," vysvetľuje. Pri náhlom zhoršení zdravotného stavu, ako je sťažené dýchanie či pretrvávajúce vysoké teploty, by mali ľudia volať tiesňovú linku, ktorá pošle pacientovi záchranku.
Petra Nagyová