Futbalová, aspoň tá oficiálna, časť pre futbalistov FK Senica skončila posledným jesenným kolom v nedeľu 6. decembra v Banskej Bystrici. Teda presne na Mikuláša a tento dátum akoby ich niečím poznačil. V ich myslení sa ozvalo niečo pozitívneho, ľudského a oni začali rozdávať.
Najskôr darovali tri body domácej Dukle a potom v obdarúvaní pokračovali v utorok 8. decembra, kedy časť mužstva zavítala do Domova sociálnych služieb (DSS) pre deti a dospelých v neďalekom Rohove, aby ich obyvateľom odovzdali šek na tisíc Eur, na ktorý sa mužstvo v kabíne vyzbieralo. Týmto pozitívnym činom doslova vyrazili dych riaditeľke tohto zariadenia Monike Knezovičovej.
Monika Knezovičová a Martin Laurinc so šekom na tisíc Eur. FOTO: JOZEF KOMORNÝ
„Všetci tu v Rohove sme veľmi milo prekvapení a potešení, že títo mladí a úspešní ľudia a športovci myslia v čase Vianoc aj na ľudí, ktorí sa narodili s postihnutím. Veľmi pekne im ďakujeme za ich iniciatívu a dar ktorý nám priniesli. Darované peniaze použijeme na vybudovanie nového televízneho satelitného prijímača, aby naše dievčatá mohli pozerať aj úspešné televízne zápasy našich chlapcov zo Senice," povedala Knezovičová.
Domov slúži dievčatám
Domov sociálnych služieb pre deti a dospelých v Rohove, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja, je zariadenie s celoročným pobytom pre 120 klientiek s rôznym druhom mentálneho postihnutia vo veku od 6 rokov. Vznikol v roku 1956 a v roku 1971 sa pretransformoval na zriadenie určené len pre mentálne postihnuté dievčatá. Je umiestnený v kaštieli zo 17. storočia, ktorý obklopuje park o rozlohe 4 ha, využívaný k aktívnemu odpočinku a pracovnej terapii dievčat.
Domov poskytuje klientkám komplexnú starostlivosť, bývanie, stravu, zaopatrenie, zdravotnícku starostlivosť. V rámci výchovných aktivít sú aplikované alternatívne formy výchovy a vzdelávania, súčasťou ktorých je aj pohybová, hudobná výchova a arteterapia. Snahou zariadenia je nielen zabezpečenie základných potrieb, ale tiež rozvoj individuálnych schopností a sociálnych zručností klientiek. Vytvoriť im príjemné, kreatívne a motivujúce prostredie.
Súčasťou tohoto procesu je aj kontinuálne vzdelávanie personálu, výmenné pobyty a kooperácia s ďalšími zariadeniami podobného zamerania doma aj v zahraničí. V neposlednej rade považujú tiež za dôležitú postupnú rekonštrukciu priestorov bývalého kaštieľa aj ďalších budov, ktoré sú súčasťou areálu tak, aby sa stali nielen bezpečným, ale aj útulným domovom pre všetky klientky domova.
Môže vraj za to Laurinc
Iniciatíva pre tento nádherný čin vyšla od prvého kapitána mužstva Martina Laurinca. On to však skromne popiera. „Boli sme v tom viacerí. Pri spoločnom posedení sme dali hlavy dokopy, boli tam aj Jirko Homola, Tomáš Čáp, Petr Faldyna a ďalší. Jednoducho sme si povedali, že je tu vhodný čas na niečo podobné." povedal.
Futbalisti chceli tiež upozorniť širokú verejnosť, že aj takíto ľudia sú tu a žijú medzi nami. "Chceli sme týmto činom v dobrom „nakopnúť" verejnosť, aby darmi pomohli rozvíjať sa týmto ľuďom v ich neľahkom živote. Sme tu všetci prvýkrát, no určite nie posledný. Ak bude vhodný čas a nebudú nám kolidovať termíny so zápasmi a tréningami, určite využijeme pozvanie pani riaditeľky a dievčatá v zariadení prídeme ešte pozrieť a viac sa im povenovať," vysvetlil iniciatívu senického mužstva Martin Laurinc.
Martin Laurinc sa zaujíma o činnosť klientky z domova. FOTO: JOZEF KOMORNÝ
V podobnom duchu sa vyjadrovali aj ďalší futbalisti. „Pre mňa je to taký zvláštny pocit. Doteraz som niečo podobné videl iba v televízii, keď to však človek zažije osobne, chytí ho to za srdce a akoby spolucítil s týmito ľuďmi. Som rád, že sme túto zbierku urobili, určite neostane poslednou," povedal brankár Andrej Fišan.