Kým v Prahe to pred dvadsiatimi rokmi poriadne vrelo, v Moravskom Svätom Jáne sa organizovali sviečkové pochody okolo sochy Panny Márie. „Takmer každý deň sme robili sviečkový okruh na námestí a kričali sme Sloboda a demokracia," spomína si jeden z vtedajšieho miestneho hnutia VPN Vladimír Folba, ktoré sa v obci orientovalo okolo lekára Ivana Staňa. „Naším cieľom bolo prestrihnúť drôty, otvoriť brány a prísť k rieke Morave. Je smiešne, že sme ju celých štyridsať rokov nemohli ani vidieť."
Eštébákov slušne vyháňali
Na obdobie komunizmu dodnes spomína s nevôľou. „Rok či dva pred revolúciou nás v nábytkárskom obchode navštevoval eštébák z Malaciek, ktorý sa pýtal na podozrivých ľudí s ruksakmi. Chcel, aby sme ich udávali." Niekoľko dní po novembrových udalostiach ten istý človek navštívil aj členov VPN v obci. „Slušne sme ho vyháňali. Bol to jeden zo styčných dôstojníkov, ktorý stále neveril tomu, že režim končí."
K členom VPN sa neskôr pridávali ľudia z okolitých miest a obcí, čo v decembri vyústilo až do pochodu k rieke Morava. „Zúčastnilo sa ho asi desaťtisíc ľudí, bol to asi štyri kilometre dlhý rad. Na lodi k nám prešli aj zástupcovia z rakúskej strany a deťom rozdávali rôzne darčeky. S rúcaním hraníc to bolo veľmi ťažké," spomína si na niekdajšie časy."
Do Rakúska či na Západ mohli chodiť len vyvolení. „Tí, čo mali preukaz. Často sa stávalo, že roľníci nemohli ani polia orať. Pohraničiari ich neraz nechávali čakať a robili z toho veľké veci. Chceli sme len jedno, aby už komunisti neboli vládnuca sila, aby bola sloboda pohybu," vymenúva Vladimír Folba. V Moravskom Svätom Jáne bolo pozoruhodné aj to, že bývalým funkcionárom či predstaviteľom komunistickej strany nedali priestor. „Odvolávali sme ich oficiálne z funkcie, nemali sme s nimi žiadne stretnutia, ani sme ich neakceptovali," dodáva.