ZÁHORIE. Takmer v každom druhom dome v obci Radošovce majú ľudia studňu. Eduard Baumgartner je odkázaný na studňu u svokrovcov. „Je to asi 140 metrov do kopca. Táto voda však nie je kvalitná, preto ju nepijeme," hovorí. Na to, aby vodu mohli piť, ju kupujú v dvojlitrových fľašiach. „Týždenne ich minieme aj osem, je to finančne náročné," dodáva.
Vodu zo studne doma pravidelne prevárajú. Obyvateľom slúži len na umývanie a pranie. „Okrem toho je voda tvrdá, čím trpí aj práčka a ďalšie spotrebiče. Vodovod je základná vec, ktorá by tu mala byť."
Chýba aj kanalizácia
Podľa Viktora Gréča, ďalšieho obyvateľa z obce, je až 90 percent studní znečistených dusíkom. „Možno aj tá zo studní by bola dobrá, keby nebolo odpadov," tvrdí. Obec s ďalšími susednými dedinami totiž trpí aj absenciou kanalizácie. „Ľudia to neraz púšťajú aj do záhrad, čím sa odpad dostáva hlboko do zeme a vodu znečisťuje," vysvetľuje Gréč. Vývoz žumpy pritom tiež niečo stojí.
Aj preto sa už nejakú dobu starostovia jedenástich obcí snažia o vybudovanie kanalizácie a zabezpečenie rozvodov vody. Starostovia si dokonca pred niekoľkými rokmi vytvorili združenie, aby ich bolo na počet obyvateľov viac a mohli žiadať o grant. „Lenže podmienky na ministerstvách sa niekoľkokrát zmenili," hovorí starosta Radošoviec Štefan Huťťa.
Inokedy im odporučili, aby splaškové vody odvádzali do Čističky odpadových vôd v Holíči, ktorá sa mala rekonštruovať z európskych grantov. „Rekonštrukciu však neschválili. Desať starostov sa snaží a nič," dodáva.
V grantoch sú neúspešní
Združenie chce preto o peniaze na vybudovanie kanalizácie a rozvodov vody v obciach požiadať znova. „Chceme to urobiť naraz, pretože ceny výkopových prác sú najdrahšou položkou. Nechceme na dvakrát rozbíjať obce a cesty," tvrdí starosta, podľa ktorého je nedostatok pitnej vody a absencia kanalizácie hendikepom každej obce.
Podľa Štefana Eleka, vedúceho oddelenia vodárenských koncepcií z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, by bolo riešením situácie na Záhorí vybudovanie prívodu kvalitnej vody z podunajskej oblasti. Na to je však potrebné zmodernizovať systém Malacky - Kúty a dobudovanie vodovodného systému Holíč - Senica. „Tým by sa zabezpečil prívod vody do oblastí s jedenástimi obcami, ktoré verejný vodovod nemajú. Nemajú miestne zdroje vhodné pre verejné zásobovanie a inú možnosť, ako sa dočkať tohto prívodu," povedal. Na to sú však potrebné peniaze z eurofondov. Spoločnosť ale na žiadosti doposiaľ dostala tiež negatívnu odpoveď. V obciach bez verejnej vodovodnej siete v súčasnosti žije asi 7500 obyvateľov.