SENICA/ SKALICA. Reforma mala za cieľ učiť deti hrou, a nie neustálym vtĺkaním vedomostí. K tomu sa prispôsobili osnovy i učebnice, ktoré však na mnohých školách chýbajú. „Sľubovali nám ich do konca septembra. Prišlo ich však len zopár," hovorí riaditeľka 1. Základnej školy v Senici Slavomíra Melišová, podľa ktorej má byť životnosť učebnice päť až šesť rokov. „Stále čakáme na nové učebnice najmä pre šiestakov," vysvetľuje situáciu. Pred tromi rokmi vyšla učebnica zo slovenského jazyka pre druhý ročník a postupne aj pre ostatné ročníky na prvom stupni, no dnes sa v nej vynechávajú jednotlivé učivá, nakoľko sa zmenili učebné osnovy.
Učia sa zo starých kníh
Súčasní šiestaci sú bez kníh. Geografia im prišla až koncom októbra. „Učia sa zo starých učebníc. Niektoré strany v nich preskakujú, učivo sa vyškrtáva alebo neučí vôbec. Učenie sa tak komplikuje a žiaci si musia na hodinách písať viac poznámok." Na chýbajúce učebnice nedoplatili len deti, ale aj učitelia, ktorí vo voľnom čase vyhľadávajú materiály na internete či iných zdrojov, pripravujú pre žiakov vlastné prezentácie, pracovné listy, aby preberané učivo čo najviac zaujímavo a pútavo priblížili žiakom.
Šlabikáre platili zo svojho
Hoci je kríza a mestá nútia šetriť, školy musia míňať na papieri i toneroch. „Odišli nám kopírky, míňajú sa tonery. Na škole sa veľmi veľa kopíruje," vysvetľuje riaditeľka. Peniaze od rodičov však nepýtajú. „Situácia v rodinách je zlá." Školu to však stojí nemalé peniaze.
Podobne sú na tom aj rodičia, ktorí už bez tak míňajú na pracovné zošity či šlabikáre. „Pre prvákov existujú tri typy šlabikárov. Objednali sme si jeden druh a prišiel nám iný. Výbor rodičovského združenia sa preto rozhodol, že ich zafinancuje zo svojho, z príspevkov rodičov. Ešte je len koniec októbra a prváci už dokážu čítať po slabikách." Škola sa teraz snaží vymyslieť spôsob, ako sa zbaví nepotrebných šlabikárov. „Bola by škoda, keby nám ostali len tak na sklade. Zrejme ich posunieme inej škole, ktorá ich bude potrebovať," dodáva Melišová.
Učebnice chýbajú aj na jednej zo základných škôl v Skalici. „Aj u nás sa kopíruje vo veľkom," hovorí zástupkyňa riaditeľa Františka Vašečková. Škola má však jedno šťastie. Učiteľom i deťom pomáhajú interaktívne tabule, ktoré získali vďaka projektu. „Učebné materiály sú na internete a učitelia si ich môžu sťahovať od ostatných kolegov zo Slovenska," vysvetlila. Kedy skalickí žiaci nové učebnice uvidia, zástupkyňa nevie. „Distribútor učebníc je bombardovaný telefonátmi, už ani nedvíha telefón. Samozrejme, nemôže za to. Učebnice nám sľubovali koncom septembra, už je november," dodala.
Ministerstvo: Učte sa z ukážok
Ministerstvo tvrdí, že vynakladá maximálne úsilie na vydanie všetkých učebníc, ktoré sú v procese obsahovej prestavby. „Na schvaľovaní, vydávaní a distribúcii nových učebníc sa intenzívne pracuje. Distribučná spoločnosť denne dodáva učebnice do škôl. Každý deň sa tak počty učebníc v školách zvyšujú," povedala hovorkyňa ministerstva Dana Špánková. Podľa nej môžu učitelia okrem internetu a starých učebníc používať aj ukážky z pripravovaných učebníc zverejnené na stránke ministerstva. Ukážka z učebnice prírodovedy, ktorá senickým prvákom chýba, tam však napríklad nie je.
Na reformu azda najviac doplatili piataci, ktorým donedávna chýbala slovenčina a matematika. „Slovenčina nám prišla nedávno. Napriek tomu sa z týchto predmetov preberá málo, čím žiaci stagnujú. Nemajú sa čo učiť, keďže idú podľa nových osnov a súčasné učivo už prebrali pred rokom."
Melišová poukazuje aj na ďalší fakt, a to na učebnice výtvarnej a dopravnej výchovy pre prvákov, ktoré sú plné textov. „Pre prváčikov to nemá veľký zmysel, keďže ešte nevedia čítať. Deti predsa potrebujú na výtvarnej tvoriť, maľovať či strihať. Lepšie by boli veľké obrazy s dopravnou situáciou než učebnica pre prvákov."
Ministerstvo však argumentuje, že učebnice, ku ktorým sa vyjadrujú aj odborníci, sú predovšetkým plné ilustrácií a obrázkových úloh pre deti, ktoré sa v priebehu prvého ročníka už učia čítať. „Uvádzané texty slúžia predovšetkým pre učiteľa, keďže učebnica je jeho základnou didaktickou pomôckou," povedala hovorkyňa ministerstva Dana Špánková.