Dekréty o priznaní postavenia veterán protikomunistického odboja odovzdali osemnástim mužom, ktorých životy poznačili následky ich principiálnych občianskych postojov v čase komunizmu.
TRNAVA. Bývalí pétepáci i politickí väzni, teraz už vo veku nad 70 rokov a v niekoľkých prípadoch už iba ich rodinní príslušníci, si na slávnosti zaspomínali na roky znamenajúce stratu slobody, konfiškácie majetkov i straty občianskych práv.
Medzi veteránmi protikomunistického odboja bolo dnes viacero príslušníkov pomocných technických práporov (PTP), okrem iných Štefan Baláž z Oreského, Pavol Barcaj z Hradište pod Vrátnom či Ernest Cvik z Piešťan a Jozef Dekan z Bojničiek. Dnes 78-ročného Juraja Nižňanského z Vrbového Štátny súd v Bratislave v roku 1951 uznal za vinného pre trestný čin velezrady a nedovoleného ozbrojovania a odsúdil ho na trest odňatia slobody v trvaní šesť rokov, peňažný trest 10.000 Kčs, konfiškáciu majetku a stratu občianskych práv.
„Bol som mladý, v procese proti mne svedčili tí, ktorí to všetko vykonštruovali," povedal. Rehabilitovaný bol v roku 1991. „Celý život sa to nieslo so mnou, trpela aj rodina, ale nie som zatrpknutý," uviedol Nižňanský. Medzi veteránmi komunistického odboja boli aj Záhoráci. Štefan Baláž z Oreského a Kliment Krutý zo Senice museli z dôvodu politickej nespoľahlivosti stráviť dva roky v baniach. Podobne dopadli aj Miroslav Barcaj a Anton Štepanovský. Všetci sa však o dôvodoch, prečo nevyhoveli režimu, dozvedeli až neskôr vďaka dokumentom z Vojenského archívu v Trnave.