SKALICA. Uvedenie diela Kataríny Bajcurovej je spojené s otvorením dvoch výstav Ľudový odev v trnavskom kraji a 55 rokov folklórneho súboru Skaličan, ktoré pripravilo Záhorské múzeum. Maliar Gustáv Mallý sa narodil v roku 1879 vo Viedni, ale ako sedemročný sa vrátil s rodičmi do Skalice.
Po ukončení štúdií v Prahe a Drážďanoch krátko býval v Malom Tŕní (terajšie Vinosady). Odtiaľ sa v roku 1908 presťahoval do Pezinka. Mal priekopnícke zásluhy ako organizátor výstavníckej činnosti a najmä ako výtvarný pedagóg. Zomrel vo veku 73 rokov, pochovaný je na Martinskom cintoríne v Bratislave. Historička umenia, riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) K. Bajcurová do monografie zaradila prierez Mallého tvorbou, doplnený o úvodnú štúdiu.
Za Mallého umelecký vrchol je považované obdobie prvej polovice tridsiatych rokov 20. storočia, kedy sa objavuje expresné cítenie v uvoľnenom maliarskom rukopise. Jediným námetom Gustáva Mallého bolo Slovensko človek v paralele sveta. V knihe sú reprodukované diela zo zbierok SNG, viacerých slovenských múzeí a galérií a súkromných zbierok. Kniha vychádza v edícii Zlatý fond slovenského výtvarného umenia vydavateľstva Q-EX.
Na výstave o ľudovom kroji sa podieľajú múzeá regiónov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Z Hlohovca, Piešťan, Trnavy, Galanty, Dunajskej Stredy zaslali do Skalice odevy páru - slávnostné oblečenie muža a ženy a k nim bežné doplnky daného historického obdobia. Výstava bola koncipovaná pre projekt cezhraničnej spolupráce TTSK a Dolného Rakúska. Postupne bude prezentovaná všade, odkiaľ sú kroje na nej zastúpené.