ZÁHORIE. Kríza môže mať najväčší dosah v obciach, ktoré sa zaúverovali alebo kde sa začalo s investičnou výstavbou, myslí si starosta Mokrého Hája Peter Pobuda. „Každá obec pocítila krízu. Keby to bol rok bez investícií, prežili by sme," hovorí.
Obecný rozpočet je však rovnako, ako v ostatných obciach napätý. „Niektoré investície sme museli zastaviť. Týka sa to individuálnej bytovej výstavby a kanalizácie, ktorá bola pred dokončením."
Investíciu budú musieť dokončiť inokedy. Kedy presne, však nevie ani starosta. „Predpokladáme, že takýto stav potrvá aj na budúci rok," dodáva. Predpokladá, že obecná pokladnica sa ochudobní o 20 percent oproti minulému roku. Ľudí, ktorí pracujú pre obec, sa však prepúšťanie v Mokrom Háji nedotkne.
„Na začiatku sme prešli reštruktruralizáciou. U nás nie je žiadna prezamestnanosť. Zamestnancov vo väčších mestách sa však kríza podľa mňa dotkne."
Faktúry sa kopia
Starosta obce Radošovce Štefan Huťťa však opatrne hovorí, že k prepúšťaniu v obci bude musieť dôjsť. „Faktúry sa mi kopia na stole. Doteraz sa nám to nestalo. Nechcem povedať, že nemáme peniaze, ale čakáme na schválenie projektu kanalizácie," vysvetľuje.
Obec si tiež podala projekt na rekonštrukciu námestia. „Neviem si predstaviť, kde teraz vezmeme peniaze na projektovú dokumentáciu." Śtát rozdeľuje peniaze podľa Huťťu nesytémovo. „Na školenia, propagáciu sa nájdu, ale na opravy škôl, či kanalizáciu nie sú," sťažuje si.
V Prievaloch si vzali úver 2,6 milióna korún na päť rokov. Teraz vyplácajú len to najnutnejšie, hovorí starostka Tatiana Beňáková. „Ručíme nehnuteľnosťami, ktoré sú v správe obce. Keďže vieme, že kríza potrvá aj na budúci rok, s bankou sme sa dohodli, že prvý rok budeme splácať menšiu čiastku."
Obec našťastie ušetrila financie, ktoré mala vyčlenené na spolufinancovanie projektov. „Pristúpili sme na maximálne šetrenie a niektoré plánované práce sa neuskutočnia."
Obciam treba pomôcť
„V mestách aj obciach je finančná situácia napätá," konštatuje Jozef Turčány, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska. Podľa neho sa dramatické zníženie podielových daní prejaví až koncom tohto a začiatkom budúceho roka.
„Je potrebné prijať opatrenia na dofinancovanie miest a obcí už v tomto roku, tak aby si mestá a obce mohli plniť svoje kompetencie a povinnosti vo vzťahu k eurofondom," hovorí. Aj preto ZMOS naďalej rokuje s ministerstvom financií. „Vláda bude musieť prijať zásadné stanovisko. Štátny rozpočet je napätý, ale mestá a obce by nemali byť od macochy. Už dva roky im rozpočty klesajú." Súčasný stav posúva obce do roku 2007. Ak niektoré nebudú schopné vysporiadať sa s krízou, môžu padnúť aj do nútenej správy.