Epidemologička však nevylučuje, že v niektorých prípadoch môže mať aj vážnejší priebeh.
ZÁHORIE. Prasaciu chrípku doteraz potvrdili trom mladým ľuďom s cestovateľskou anamnézou. „Priebeh ochorenia bol však mierny. Prejavovala sa kýchaním a zvýšenou teplotou," povedala Lujza Dederová, senická epidemologička.
V rámci druhej vlny sa predpokladá zvýšený výskyt tohto ochorenia. Najvyšší šiesty stupeň pandémie prasacej chrípky totiž naďalej trvá. „Svetová zdravotnícka organizácia ho doposiaľ nezrušila," dodala Dederová.
Očkovacia látka na prasaciu chrípku zatiaľ na trhu nie je dostupná. Stále je v štádiu klinických skúšok. „Jej dovoz sa plánuje len pre ohrozené skupiny obyvateľstva v počte milión kusov pre Slovensko." V prípade miernych príznakov prasacej chrípky už pacient ostáva v domácom liečení. „Karanténne opatrenia a virologické vyšetrenia platia už len pri ťažkom priebehu ochorenia v prípade hospitalizácie," dodáva Dederová.
Začiatok jesene a zimné mesiace sa však nesú aj v znamení klasickej chrípky. Najviac ochorení bolo v minulom roku hlásených v januári a vo februári. „Síce u niektorých chrípka prebieha v miernej forme, pri rizikových skupinách môže mať zložitejší priebeh," upozorňuje. Ide väčšinou o seniorov, astmatikov či osoby s ochorením pľúc a imunitného systému. Pri prevencii chrípky sa preto od októbra do konca decembra odporúča aj očkovanie, ktoré je podľa epidemologičky najúčinnejšie. „Vakcína zabráni chrípke alebo môže zmierniť jej príznaky." Tento rok by s vakcínami nemal byť problém tak, ako tomu bolo v minulosti. Očkovacích látok by malo byť v lekárňach dosť.
Počet ľudí, ktorí sa dávajú zaočkovať, podľa Dederovej každým rokom stúpa. „V minulom roku sa dalo zaočkovať dvanásť percent z celkovej populácie Slovenska. Proti chrípke sa už očkuje 60 rokov. Každý lekár je povinný hlásiť nežiaduce účinky, no tých je veľmi málo." Očkovacie látky dostupné v lekárňach budú v celej sume uhrádzať zdravotné poisťovne.