Sťahovať sa za prácou sú však ochotní skôr mladí.
SKALICA/ SENICA. V Dôsledku finančnej krízy prišlo od začiatku roka v senickom a skalickom okrese o prácu takmer tritisíc ľudí. Pričinili sa o to predovšetkým kľúčoví zamestnávatelia regiónu ako Complet Senica, Slovkord, Korservice, Ina Skalica či Delphi Slovensko. „Prepúšťanie zamestnancov a hromadné prepúšťanie kľúčových zamestnávateľov na trhu práce, ktorí čiastočne alebo aj celkom rušili výrobnú činnosť, sa odrazil nielen na počte nezamestnaných, ale aj na počte voľných miest," povedal riaditeľ úradu práce v Senici Ján Kovár. V oboch okresoch ich prevláda nedostatok a ich počet sa zatiaľ nedarí zvýšiť. Počet nezamestnaných pritom naďalej rastie.
Za prácou odchádzajú mladí
Za prácou sú ochotní sa sťahovať väčšinou mladí. Aj tu však podľa Kovára rozhoduje výška platu a možnosť ubytovania. O zamestnanie v Deplhi prišiel aj manželský pár zo Senice, ktorý sa márne pokúšal nájsť novú prácu v regióne. „Natrafili sme na inzerát, ktorý ponúkal prácu v závode v Šamoríne. Keďže sme boli bez práce, veľa sme nezvažovali," hovorí Milan. Zamestnali sa cez agentúru a presťahovali sa. „Je to však len brigáda. Nevieme, čo bude ďalej. Dohodu máme len do novembra." Síce sa spočiatku zdalo sťahovanie za prácou rentabilné, dnes to vnímajú inak. „Denne dochádzame z Dunajskej Stredy, kde nám vybavila ubytovanie agentúra. Platíme za nájom i cestovanie, veľmi sa nám to neoplatí," dodáva. Aj preto si snažia nájsť prácu blízko regiónu.
Šťastie hľadajú vo väčších mestách
„Prácu si vyhľadávajú vekovo mladší klienti vo väčších mestách na Slovensku. Prevláda Bratislava, Trnava, Nitra i Trenčín, kde však ide o špecifické profesie ako lekár, manažér, predajca či vodič kamiónu," vysvetľuje Kovár. V niektorých prípadoch nie je výnimkou ani zahraničie. „V takých prípadoch odchádzajú skôr na prechodné obdobie a po určitej dobe sa vracajú." Z krajn prevládajú Česko, Škótsko, Anglicko, Írsko či Rakúsko.
Raritou je Seničan Peter, ktorý prišiel o prácu vo voderadskom Samsungu a rozhodol sa odísť do Kanady.„Prepustili ma začiatkom roka. Pokúšal som sa niečo si nájsť u nás, ale márne. V Skalici ani v Senici nenájdete nič," hovorí. Sťahovať sa do Bratislavy sa mu vraj neoplatí, keďže podľa neho „zárobok nemusí zodpovedať výdavkom, ktoré sú v hlavnom meste predsa len vyššie." Aj preto sa rozhodol, že strávi rok v Kanade. „Najprv budem študovať a potom pracovať. Vybaví mi to agentúra," dodáva.
Opačným príkladom je Jozef, ktorý sa po štyroch rokoch v Anglicku vrátil práve počas krízy späť do Senice. „Spočiatku som tam pracoval ako skladník. Neskôr som začal študovať obchodovanie na burze." Dnes sa venuje tomu, čo vyštudoval a nesťažuje si. „Mám sa veľmi dobre a darí sa mi," vraví. Do Anglicka sa síce mieni vrátiť, ale už len ako turista. „Človek tam stále žije ako prisťahovalec. Je tam síce iný životný štýl, ale verím tomu, že ak je človek šikovný, uplatní sa aj u nás."