ČÁRY. Združenie vlastníkov pozemkov sa už niekoľko rokov snaží o majetkovo-právne vysporiadanie svojich pozemkov, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú pod Baňou Čáry. Tá sa v obci začala zaoberať ťažbou lignitu potom, ako prevzala majetok po skrachovanej spoločnosti Bane Záhorie. Niektorým vlastníkom pozemkov sa však nepodarilo dohodnúť ani s tou.
Dodnes sa nevysporiadali
„V čase, keď sa pripravovalo budovanie Bane Záhorie, vlastníci pozemkov súhlasili s vyňatím ich pozemkov pre účely banskej činnosti pod podmienkou, že sa neskôr majetkovo vysporiadajú," hovorí predseda združenia Viliam Kuník. Baňa riadne poskytovala nájomné po celú dobu svojej existencie až do roku 2006, kedy došlo k jej likvidácii.
Nová spoločnosť Baňa Čáry odkúpila od likvidátora všetky stroje, zariadenia i nehnuteľný majetok, aby v obci mohla vykonávať banskú činnosť. „Baňa nie je právnym zástupcom tejto spoločnosti a teda ani nezodpovedá za jej záväzky a nemá právny základ na riešenie minulých nezrovnalostí," vysvetľuje generálny riaditeľ Bane Čáry Roman Hrnčírik. Problémy vyplývajúce z nie celkom vysporiadaných pozemkov v areály spoločnosti sú podľa jeho slov dedičstvom z minulosti. Za bývalého režimu tu totiž pôsobil závod Výstavba uhoľných a lignitových baní Holíč.
Pozemky odmietajú predať za drobné
Hnrčírik tvrdí, že problém s pozemkami začali riešiť okamžite po prevzatí majetku už v roku 2007. „Na základe rozhodnutia predstavenstva sme oslovili všetkých vlastníkov dotknutých pozemkov s ponukou na ich odkúpenie. Samozrejme, nie všetci vlastníci na našu ponuku reagovali kladne," dodáva. Problémom sú peniaze, za ktoré niektorí vlastníci odmietajú predať svoje pozemky spoločnosti.
Jedným z vlastníkov pozemkov je aj Miroslav Šimek, ktorý ich odmietol predať za 50 korún za meter štvorcový. „Neskôr som žiadal 150 korún, ale nedalo sa s nimi dohodnúť," vysvetľuje. Suma, ktorú žiada v súčasnosti je opäť vyššia. „Užívajú môj pozemok. Riešili sme to osobne, aj písomne. Nedohodli sme sa." Aj preto zvažuje, že celá vec bude mať súdnu dohru.
Pripravili žaloby
Predseda združenia Kuník, ktorý je zároveň aj poslancom obecného zastupiteľstva tvrdí, že v súčasnosti sú už pripravené dve žaloby. „Pokúšame sa im dokázať, že pozemky neoprávnene využívajú. Nie sú ich vlastníkmi, čím ide o neoprávnené obohacovanie sa." Riaditeľ Bane Čáry zasa oponuje, že tí, ktorí uzatvorili so spoločnosťou zmluvu o predaji, okamžite dostali zaplatené. „Tieto pozemky sú už buď zapísané na našom liste vlastníctva, alebo sa pripravujú na zápis," vysvetľuje Hrnčírik.
Baňa sa snaží o probléme z minulosti rokovať predovšetkým s konkrétnymi vlastníkmi pozemkov podľa ich potrieb. „Ale neuzatvárame sa ani pred rokovaním so združením vlastníkov," hovorí Hrnčírik. Tí však majú opačný názor, keďže zatiaľ k žiadnej dohode neprišlo.
Pozemky vymeniť nechcú
„Nik nevie, koľko pozemkov baňa vysporiadala," konštatuje Kuník. Neuviedol to ani súčasný riaditeľ Bane Čáry. Spoločnosť podľa neho vykúpila vyše 4000 metrov štvorcových pozemkov pôdy mimo svojho geometrického plánu. „S tým, aby sme mali aktíva na výmenu, ak bude mať majiteľ záujem o takúto pôdu." Kuník však oponuje, že vlastníci na takúto výmenu nepristúpia. „Na dedine nenájdete človeka, ktorý by mal o ňu záujem. Chceme za pozemky nájomné alebo aby ich baňa odkúpila. Ak to ľudia dajú na súd, majú aspoň nádej, že dostanú peniaze za prenájom pôdy," zdôrazňuje.
Baňa tvrdí, že problém sa snaží riešiť. „Napriek tomu, že riešenie nie je jednoduché, spoločnosť sa mu venuje a verím, že aj keď nie hneď, predsa sa nám ho podarí k spokojnosti oboch strán doriešiť," domnieva sa Hnrčírik. Ľudia sú však skeptickí. Starostka obce Anežka Bozelmanová tvrdí, že problém s nevysporiadanými pozemkami je na bode mrazu. „Ťahá sa to už od minulosti. Združenie vlastníkov nesúhlasí s peniazmi, ktoré im baňa núka a baňa zasa viac nedá," povedala.