Aj kedysi boli v Senici niekoľkotisícové návštevy

Jednou z najsilnejších osobností senického futbalu za posledných vyše päťdesiat rokov je nesporne Fridrich Hutta. Najskôr hráč a neskôr veľmi úspešný tréner oslávil 2. septembra svoje 75. narodeniny. Pri tejto príležitosti mu za jeho zásluhy vo futbale Sl

Fridrich Hutta s ocenením od SFZ.Fridrich Hutta s ocenením od SFZ. (Zdroj: JOZEF KOMORNÝ)

ovenský futbalový zväz udelil striebornú medailu.

Kde ste robili svoje prvé futbalové kroky?

- S futbalom som začínal v rodnom Dojči, kde som hrával až do dorastu. Potom som odišiel na štúdia do Trnavy, kde som hrával za ligový dorast Spartaka až do nástupu na Základnú vojenskú službu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tú ste absolvovali kde?

- Narukoval som do Ostravy a tu som začal hrávať za RH Ostrava. Po dvoch mesiacoch na severe Moravy ma prevelili do poddôstojníckej školy do Brna. Tu som ostal až do konca vojenskej služby a hrával som za RH Brno. V jeho drese som si privodil aj zranenie menisku a problémy s týmto zranením išli so mnou počas celej kariéry.

SkryťVypnúť reklamu

Kam viedli vaše kroky po skončení ZVS?

- Vrátil som sa do Dojča, kde som hrával ešte pol roka. V roku 1957 som prestúpil do Senice, ktorá sa stala mojim klubom na zvyšok mojej celej aktívnej kariéry.

Svojho času ste boli vychýreným stopérom. Nemali ste ponuky z mužstiev vyšších súťaží?

- Veľa ich nebolo, no nejaké predsa len áno. Najlepšia prišla zo Spartaka Trnava, kde ma poznali už z môjho pôsobenia v doraste. Keďže však problémy s meniskom pretrvávali a operácie sa v tom čase príliš „nenosili", na ligu som si netrúfol. Navyše ma od operácie odradila skutočnosť, že hráč Trnavy Karol Kohúcik po takejto operácii musel s futbalom skončiť.

1.jpg

Ako ste sa dostali k trénovaniu?

- S aktívnym futbalom som skončil ako 34 - ročný v roku 1968. Ešte počas hráčskej kariéry som bol rozhodnutý pri futbale ostať a tak som si urobil trénersku dvojku. Túto licenciu som využíval keď som posledné roky mojej činnosti využíval ako hrajúci tréner. Neskôr som si trénerske vzdelanie rozšíril ja trénersku jednotku. Najpodstatnejšiu časť mojej trénerskej kariéry som strávil samozrejme v Senici, kde som z prvých 15 rokov v 1. SNFL odtrénoval jedenásť. Mimo Senicu som trénoval v rokoch 1981 až 1983 košické VSŽ, v sezóne 1991/92 Duslo Šaľa, 1992/93 Hodonín a v sezónach 1993 až 1995 Ratíškovice. Na Moravu som sa vrátil ešte v rokoch 2000 až 2002, kde sme v Hruškách dvakrát postúpili. Do Senice som sa definitívne vrátil v roku 2002, ale už k mládeži, s menšou epizódkou v Častkove, ktorý sa stal B - mužstvom Senice. V súčasnosti sa venujem najmladšej generácii senických futbalových nádejí - predprípravke.

SkryťVypnúť reklamu

Nemali ste ako tréner ambície na najvyššiu súťaž?

- V čase môjho pôsobenia v Košiciach tu boli tri silné mužstvá. Hoci peniaze VSŽ z oceliarskeho komplexu mali, VSS i Lokomotíva boli populárnejšie a tak oceliarov „vypoklonkovali" do 8 km vzdialenej Šace, kde sme hrávali svoje domáce zápasy. Mal som aj ponuky z ligových mužstiev Prešova a Žiliny. Veľmi som nad nimi premýšľal, no proti boli fakty, že som nikdy nebol ligovým hráčom a v tých časoch prichádzala silná generácia trénerov ako Adamec, Jarábek a ďalší úspešní ligoví hráči, čo bola silná konkurencia.

Na ktorých spoluhráčov a ktorých zverencov najradšej spomínate?

- Po príchode do Senice som prišiel do silného mužstva. Vynikajúci hráči tvorili aj veľmi dobrý kolektív, či už to boli Pali Mach, Jano Pláteník, Ivan Cvečka, Pišta Suchovský, Ludvo Hanák, Miro Pihorňa, Laci Kúdela, Jožko Hrebíček a mnohí ďalší. I keď sa vtedy nehrávala zvlášť vysoká súťaž, zápasy s Myjavou, Holíčom, Bánovcami, Piešťanmi, Merinou Trenčín, Pezinkom, Dunajskou Stredou, Sereďou či Galantou vždy prinášali dobrý futbal. Ďalšou partiou na ktorú rád spomínam bola tá z roku 1974, keď hráči okolo Milana Hricu, Štefana Pavlíčka, Ľuba Švirlocha a ďalších postúpili s trénerom Baďurom do divízia a do 1. SNFL. Vtedy nebol problém vidieť v Senici niekoľkotisícové návštevy. Pravidelné boli aj odchody senických odchovancov do najvyššej futbalovej súťaže, čo veľmi vylepšovalo imidž senického futbalu. V tých časoch to Jozef Šajanek, Rudolf Pavlík i Dušan Vrťo dotiahli do seniorského reprezentačného dresu a neskôr ich napodobnili Matej Krajčík a Michal Jonáš. Šajánek dokonca patril do širšieho výberu trénerov Ježka a Vengloša, ktorý v roku 1976 získal v Belehrade titul majstrov Európy. Mládežníckych reprezentantov však bolo omnoho, omnoho viac.

SkryťVypnúť reklamu

17.jpg

Ako spomínate na stretnutie s reprezentáciou Československa v roku 1962?

- To bol v Senici vtedy veľký sviatok. Otváral sa tu vtedy novučičký štadión a „pokrstiť" ho k nám prišla priamo z finále z majstrovstiev sveta v Chile reprezentácia Československa v kompletnej zostave. Nastúpila proti výberu okresu Senica, ktorého som bol kapitánom a v hľadisku bolo takmer desať tisíc ľudí z celého Záhoria, čo bol pre nás všetkých obrovský zážitok. Výsledok 7:0 pre nášho súpera nebol až tak podstatný. Ak po čase pozriem na spoločnú fotografiu, pochytí ma krásna nostalgia na tento zápas. Sedieť s finalistami majstrovstiev sveta za jedným stolom na spoločnej večeri v Smrdákoch, môcť sa s nimi porozprávať, to sa každému futbalistovi na krajskej úrovni nepodarí. To určite utkvelo v pamäti každému hráčovi tohto okresného výberu.

V Senici v 60 - tých rokoch bola silná obrana zložená z bratov Huttovcov. Podobná situácia sa opakovala aj o generáciu neskôr. Príde ešte raz takáto generácia?

- Ako chlapci z dediny sme sa inému športu nevenovali. Aj bratia Pali a Pišťa sa dostali do Senice a spolu sme vytvorili kompletnú obrannú formáciu. Neskôr Pali dostal ponuku z ligovej Trnavy, kde odohral niekoľko nádejných prípravných stretnutí, no silný zápal pľúc prekazil nielen jeho nádejnú futbalovú kariéru, ale musel skončiť aj s pedagogickou činnosťou. Synovia boli dobrí futbalisti. Jaro hrával v Spartaku Trnava, kde bol aj kapitánom, Frido mladší i Peter hrávali sľubne 1. SNFL v Senici. Neskôr veľmi dlho pôsobili aj v rakúskych mužstvách, kde si ich veľmi vážili. Hanbu mi rozhodne neurobili. Futbalu som dával veľmi veľa a trošku ma aj mrzí, že vlastným synom som sa vtedy nevenoval toľko, ako by som sa mal. Na ich úkor som však nechcel „ošidiť" iných futbalistov. Novej generácie Huttovcov - futbalistov, ja sa už nedožijem, pretože až k piatim vnučkám pribudol prvý vnuk Jakub, ktorý má tri roky, navyše mám už aj dve pravnučky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 141
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 752
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 632
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 624
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 663
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 074
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 909
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 227
  1. Jozef Pivarník: Dánsko a Slovensko: Dve Európy, dva svety spokojnosti
  2. Miloš Majšík: 500. výročie prvej písomnej zmienky o obci Papradno
  3. Miroslav Daniš: Historický úspech súdruha precedu
  4. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia
  5. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  6. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  8. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 612
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 24 026
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 614
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 108
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 9 736
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 511
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 059
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 087
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Pivarník: Dánsko a Slovensko: Dve Európy, dva svety spokojnosti
  2. Miloš Majšík: 500. výročie prvej písomnej zmienky o obci Papradno
  3. Miroslav Daniš: Historický úspech súdruha precedu
  4. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia
  5. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  6. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  8. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 612
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 24 026
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 614
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 108
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 9 736
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 511
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 059
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 087
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu