ŠAŠTÍN. Národná púť tak nadväzuje na Rok kňazov, ktorý vyhlásil pápež Benedikt XVI. Púť sa začne v sobotu o 18:00 svätou omšou a po nej mládežníckym programom. Ešte večer odznejú prednášky Byť kňazom a Povolanie ku kňazstvu. Pred polnocou je pripravená adorácia, po ktorej nasleduje polnočná svätá omša. Po nej bude až do rána tichá adorácia. V nedeľu sa program začne omšami o 7:00, 8:45 a vyvrcholí 10:30 omšou, ktorú bude slúžiť provinciál jezuitov Ján Ďačok.
V pondelok sa koná tradičná púť starých a chorých. Pontifikálnu svätú omšu bude celebrovať emeritný biskup Štefan Vrablec. Program národnej púte bude pokračovať v utorok omšami o 7:00 a 8:00. Hlavnú svätú omšu o 10:30 bude slúžiť predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra.
Šaštín je starobylým pútnickým miestom. V roku 1564 dala Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach. Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí dodnes. Sochu Sedembolestnej Panny Márie počas tureckých vojen preniesli do blízkeho zámku a uschovali v kaplnke sv. Imricha. Tu bola do začiatku 18. storočia, keď bola v roku 1710 znova uložená do kaplnky. Ľud si ju veľmi uctieval a stalo sa pri nej mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši. V roku 1732 preniesli sochu do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu. Komisia preskúmala 726 zázračných prípadov. Následne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky. V roku 1733 vyšli s iniciatívou postaviť pútnický chrám a kláštor paulíni. Chrám bol slávnostne posvätený v roku 1764. Pápež Pavol VI. Svätyňu v roku 1964 povýšil na baziliku minor.