Odborníci z Česka a Slovenska v stupavskom Domove sociálnych služieb Kaštieľ poukázali najmä na rozšírený alkoholizmus medzi klientmi umiestnenými v sociálnych zariadeniach pre seniorov.
Zložitosť situácie spočíva aj v tom, že odhliadnuc od etických problémov alkoholizmu mnohí klienti v pokročilom veku užívajú lieky, ktoré v kombinácii s alkoholom sú vysoko nebezpečné. "Neexistuje legislatíva, ktorá by umožňovala zamestnancom sociálnych zariadení aktívne zabrániť skrývanej konzumácii alkoholických nápojov, pokým klient nejaví známky problémového alebo priam agresívneho správania sa v priamej nadväznosti na pitie alkoholu.
Zostáva nezodpovedaná otázka, do akej miery môžu pracovníci domovov zasahovať týmto spôsobom do života klientov, ktorí sú v nich prakticky už akoby doma a mnohí tu svoj život aj dožijú. Na konferencii sa preto snažíme zjednotiť zásady, ktoré by odbornými výchovnými a vzdelávacími metódami vysvetľovali na konkrétnych pracoviskách škodlivosť a nebezpečnosť požívania alkoholických nápojov klientmi domovov sociálnych služieb," uviedla koordinátorka konferencie Erika Molnárová.
Konferenciu v predvečer každoročne organizovaného Národného dňa abstinentov pripravil Bratislavský samosprávnych kraj predovšetkým pre pracovníkov 16 domovov sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, v spolupráci so Združením abstinentov Slovenska.