Porozhadzované smetné koše, poškodené lavičky, telefónne búdky či detské ihriská a sprejerské umenie. Aj takúto podobu má vandalizmus v mestách. Často za ním stoja podgurážení vandali vracajúci sa počas víkendov z diskoték alebo barov.
ZÁHORIE - S vandalizmom sa stretávajú takmer v každom meste. Takéto svojvoľné poškodzovanie verejného či súkromného majetku často nemá jasný motív. Vandal akoby ho ničil a kopal pre vlastné potešenie.
„S vandalizmom sa stretávame aj v Senici. Prejavuje sa to porozhadzovanými smetnými nádobami, poškodenými dopravnými značkami či lavičkami," vymenúva hovorkyňa radnice Viera Barošková. Trpia aj sprejermi pomaľované steny domov a poškodené detské ihriská, do výstavby ktorých mesto vložilo nemalé finančné prostriedky. „Tento jav sa vo väčšine prípadov vyskytuje hlavne po víkendových podujatiach. Tento rok mesto pristúpilo k opatreniu, ktoré prejavy vandalizmu zmiernili. Na Kunovskej priehrade sme zakázali diskotéky," dodáva.
Vandali vyčíňajú často aj v Holíči. „Takmer každý piatok, naposledy zničili toaletu v amfiteátri počas premietania filmov. To je už trestný čin a rieši to štátna polícia," hovorí náčelník mestskej polície Ladislav Flamík. Vyčíňanie vandalov v Holíči je podobné, ako aj v iných mestách. Vyvrátené smetné koše, či sprejeri. „Mladí si skúšajú svoje sily. Má to stúpajúcu tendenciu. Do ktorého konca po diskotéke idú, tam vyvádzajú," nie je nadšený Flamík.
Prejavom vandalizmu do istej miery bráni aj kamerový systém. „To, čo prostredníctvom kamier zistíme, to riešime. Najčastejšie mladí vracajúci sa z barov v meste prehadzujú smetné koše alebo sa nám bezdomovci kúpu vo fontáne," hovorí zástupca náčelníka senickej mestskej polície Ľubomír Šmida. Policajná hliadka o previnilcoch rozhoduje vždy na mieste. „Pokiaľ ide o ničenie majetku, vždy to riešime blokovým konaním a náhradou škody." Kamery majú aj v Holíči. „Niekedy sa nám sťažujú aj občania. Ak je to však veľká skupina ľudí, ťažko sa identifikuje priestupca. Často sa nepriznajú. Niekedy sa to dá a potom ich predvoláme na oddelenie," vysvetľuje Flamík.
Takáto forma sebarealizácie však môže vyjsť poriadne draho. „Bežne dávame pokuty v hodnote 20 eur (600 korún). Ak sa niekto kúpe vo fontáne, je to klasická pokuta 30 eur (900 korún)," upozorňuje Šmida. Pokiaľ ide o ľudí mladších ako 18 rokov, mestskí policajti incident riešia s rodičmi. „Osoba staršia ako 17 rokov je však už trestne zodpovedná. Záleží od toho, pri akom skutku ju prichytíme, či je to len užívanie alkoholu, alebo aj ničenie majetku mesta." V Holíči hrozí vandalom podobná pokuta, závisí od veku.
V Skalici si vraj s vandalizmom poradili po svojom. „Nemáme to tu," konštatuje náčelník mestskej polície Anton Sloboda. Na vandalov sú pripravení. „Koncom týždňa posilňujeme naše hliadky so štátnymi policajtmi a spoločne s nimi dohliadame na verejný poriadok," reagoval.