Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Vidieť, že si ľudia siahajú na život

Svojmu povolaniu sa venuje osemnásť rokov. Na rozdiel od minulosti už s kolegami nezasahuje len pri požiaroch, ale aj dopravných nehodách a mnohých ďalších kurióznych situáciách. Tvrdí, že práca hasiča je náročná najmä na psychiku - Pavel Provazník.

Práca hasiča je psychicky náročná.Práca hasiča je psychicky náročná. (Zdroj: PETRA NAGYOVÁ)

Čím si vás prilákalo povolanie hasiča?

Je to zaujímavá práca, ktorá musí v prvom rade človeka baviť. Prináša dobré, aj zlé veci. Samozrejme, nikdy nevieme, čo nás čaká. Nie je to stereotyp. Nikdy totiž nevieme, do čoho ideme. Nevieme, kto nás potrebuje v každej minúte alebo sekunde. Hovorí sa, že tam, kam ideme, druhí odchádzajú. V dnešnej dobe je povolanie hasiča náročné aj na psychiku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedysi sme chodili len k požiarom, dnes však máme aj veľa technických zásahov či už je to otváranie bytov alebo dopravná nehoda. Napriek tomu, keď máme nahlásený výjazd, už počas cesty nám operačný dôstojník upresňuje miesto zásahu a druh udalosti. Vždy nám podáva informácie, čo sa deje, koľko zranených osôb je na mieste, či tam uniká plyn, či ide o požiar alebo či hrozí nejaké nebezpečenstvo. Nie je to pravidlo, ale vždy sa snaží vyťažiť ohlasovateľa udalosti. Keď prídeme na miesto zásahu, v sekunde sa musíme rozhodnúť a situáciu riešiť. Po skončení zásahu sa vždy vykoná jeho rozbor za účelom zlepšenia rozhodovacieho procesu pri ďalších zásahoch . Musíme však rozhodnúť v krátkej chvíli a správne.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno ste mali výjazd k horiacemu autu na Bielej Hore. Je to ťažko dostupný terén.

Na Bielej Hore máme dosť dopravných nehôd. Pri tých máme najväčší problém. Ostatní vodiči sú totiž voči nám neohľaduplní. Počas zásahu sa na nás buď každý pozerá alebo nám sťažujú podmienky tým, že zastavia tam, kde prekážajú alebo prejdú veľkou rýchlosťou okolo nás, čím ohrozujú zasahujúcich hasičov. Máme výstražné zvukové znamenie a niektorí na neho nereagujú, v niektorých prípadoch sme nútení až potom možno zastavia a mnohí v neprehľadnej zákrute, musíme tak spomaliť, aby sme neohrozili oproti idúceho vodiča.

Nemáte to jednoduché...

Každý zásah je rizikový. Nikdy sa nedá presne špecifikovať, aký náročný zásah pri požiari alebo dopravnej nehode bude. Je veľmi ťažké hodnotiť situáciu, ktorá môže byť zložitejšia, či jednoduchšia. Myslím si, že z rizikovejších zásahov je bytový požiar. Pri minimálnom počte ľudí na zmene je to veľmi problematický zásah, lebo počet štyroch hasičov je nedostačujúci. Ak horí kdesi na piatom poschodí, musí tam ísť jednotka s cisternou a ďalšia s vysokozdvižnou plošinou. Keď máte urobiť prieskum, behom chvíľky ho vyhodnotiť, vydať rozkaz pre zasahujúcich hasičov, aby mohli konať, vo štvorke je to slabé.

SkryťVypnúť reklamu

nabijaci.jpg

Stúpol počet požiarov za posledné obdobie?

Za posledné obdobie je požiarov menej. Máme viac zásahov k dopravným nehodám a technickým zásahom, ako sú otváranie bytov, roje včiel či sršňov alebo k olejovým škvrnám. Od januára do augusta sme mali 214 výjazdov, z toho 75 k požiarom, 117 k technickým zásahom vrátane dopravných nehôd, k ekologickým zásahom a zaznamenali sme aj dva plané poplachy.

Zdá sa, že si to vyžaduje dušu dobrodruha.

Každé zamestnanie má svoje špecifikum. Je to náročné, najmä po psychickej a fyzickej stránke stránke. Keď aj prídete k dopravnej nehode a vidíte tam zranené dieťa, to je to najhoršie, čo môže byť. Stalo sa tiež, že sme zasahovali pri príbuzných a nám blízkych ľuďoch. Či už ide o zranenie malé alebo väčšie, nie je to nič príjemné. Musíme to však brať profesionálne. Zakaždým, keď prídeme späť na hasičskú stanicu, rozoberáme jednotlivé prípady a hovoríme o tom, ako sa im dalo zabrániť. Snažíme sa urobiť maximum, aby sme každého zachránili. Máme veľmi dobrú spoluprácu s rýchlou záchrannou službou v Senici.. Je dobré, keď na miesto prídeme súčasne. Robíme si svoje veci, či už hasíme požiar alebo potrebujeme niekoho vyprostiť z auta, a oni zasa svoju prácu. Samozrejme, ak niekoho vyprosťujeme z auta, nemôžeme bezhlavo rozstrihávať auto a vyťahovať zraneného, tu je dôležitá spolupráca s posádkou rýchlej lekárskej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno ste veľmi často zasahovali pri povodniach a víchriciach.

Počet výjazdov v dôsledku nepriaznivého počasia vzrastá či pri povodniach, alebo pre víchrice. Niekedy nám chodia hlásenia z operačného strediska krajského riaditeľstva, inokedy nás varujú z hydrometeorologického ústavu. Sme zakaždým pripravení. Po nahlásení udalosti a vyhlásenia poplachu do minúty vychádzame do terénu.

Odkiaľ ľudia utekajú, tam musíme ísť. Tu musíme byť obzvlášť opatrní. Keď víchrica ešte pretrváva a odstraňujeme nejaké stromy, ktoré sú spadnuté na ceste alebo ohrozujú dom, môže dôjsť k spadnutiu ďalšieho stromu. Príslušník, ktorý v tom momente zrezáva strom a používa motorovú pílu, nepočuje, či od vedľa nemôže spadnúť ďalší. Jeden z nás tak musí sledovať okolie a prípadne upozorniť na nebezpečenstvo. Pri zásahoch sa však neraz stretávame aj s tým, že ľudia by chceli všetko a naraz. Každý chce riešiť to svoje. Sťažujú sa, že nepomáhame práve im, ale susedom. Po zásahoch tak niekedy nepočúvame chválu, ale aj sťažnosti.

Ľudia sa sťažujú aj na hasičov?

Bol už aj prípad, keď nás vyšetrovali za to, že sme údajne kradli. S kolegom sme zasahovali pri dopravnej nehode. Vodič bol pod vplyvom alkoholu. Auto našťastie prevrátil mimo cesty, takže tým nikoho neohrozil. Policajti mu vzali vodičský preukaz.

Po takmer pol roku k nám prišla sťažnosť, že sme mu vzali peniaze, rádio aj telefóny. Samozrejme, nezakladalo sa to na pravde. Keď sme sa ho pýtali, prečo sa neohlásil skôr, jeho odpoveď znela, že čakal, že hasiči sú solídni a peniaze mu vrátia. Sťažnosť napísal na štyri strany. Preverovala to inšpekcia z krajského riaditeľstva a zistila, že nič z toho nie je pravda. Neustále totiž spolupracujeme s políciou, ktorá vykonáva zápis. Ľudia si niekedy pomoc nevedia oceniť. Na druhej strane však nečakáme žiadnu vďaku. Je to naša povinnosť.

Sú zásahy, na ktoré si dodnes veľmi dobre pamätáte a dali vám zabrať?

S kolegom sme zasa zasahovali pri samovražde muža, ktorý vyliezol na stĺp vysokého napätia. Takýto zásah trvá dlhšie, pretože musia prísť elektrikári, ktorí odpoja prúd. Stalo sa to vo večerných hodinách. Nedalo sa tam vyjsť s vysokozdvižnou plošinou. Terén bol totiž blatistý a plošina by zapadla. Na stožiar sme museli vyliezť a pomocou lezeckej techniky muža transportovať na zem.

Ale predsa, ktoré zásahy sú najhoršie.

Bytové, ktoré nastávajú pri skrate v elektroinštalácii alebo často požiar vznikne tým, že niekto zapne sporák a zabudne naň. Človek si niečo ide uvariť, na chvíľu si odskočí, prípadne si zdriemne a ani si nevšimne, že sa mu chytila kuchynská linka. Z okna sa mu šíri dym , my sa nevieme nakontaktovať klopaním na vchodové dvere, sme nútení vojsť do bytu cez okno a majiteľ je doma, tvrdo spí a zrazu sa diví, čo u neho robíme. Pritom by stačilo vypnúť elektrospotrebič a nemuselo by sa hasiť.

Čo by mal v takejto situácii človek urobiť?

Každý by si mal zachovať chladnú hlavu, vypnúť sporák, poistky a rýchlo vyvetrať. Ak sa dá, mal by sa pokúsiť požiar uhasiť a samozrejme privolať hasičov.

Máte za sebou už osemnásťročnú skúsenosť. Ak to porovnáte s minulosťou, čo sa zmenilo?

Nastal veľký pokrok. Hasičská stanica a technika nebola na takej úrovni, ako je dnes. V minulosti sme však mali podstatne viac výjazdov k požiarom ako technickým zásahom, teraz je situácia opačná. Ak dnes starší človek ostane zamknutý v byte, či už je mŕtvy alebo ho postihla mozgová príhoda, tak nás tam volajú. Či už ideme oknom alebo rozbijeme dvere, podobné prípady alebo že niekto vylezie na stožiar, si z minulosti nepamätám.

Samozrejme, je to dané aj dobou. Ľudia si často siahajú na život. Vidíme že stúpol aj počet samovrážd. Riešili sme tiež prípady skokanov, ktorí chceli skočiť zo strechy. Lepšie je na tieto veci zabudnúť.

Ako je to s planými poplachmi?

Plané výjazdy máme takisto. Niektoré prípady sa nedajú overiť. Napriek tomu musíme vyraziť, či už tam požiar je alebo nie. Keď dorazíme, majú z toho radosť možno deti. Nikto si však neuvedomuje, že v danom momente nás môže potrebovať niekto iný. Potom je dlhší dojazd na miesto, kde nás skutočne potrebujú. Na operačnom stredisku však už máme záznamové zariadenie, ktoré nám dokáže lokalizovať volajúceho. Keď zavoláte z mobilu alebo telefónnej búdky, ukáže sa nám číslo a my si ho môžeme spätne overiť. Stalo sa nám , že nahlásili bombu z telefónnej búdky v Šaštíne. Dostali sme pol hodinu na to, aby sme sa tam dostavili. Dotyčný nám volal ešte dvakrát, asi bol nedočkavý. Keď volal tretíkrát, už ho z búdky brali policajti.

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Hladinka smeruje do Košíc!
  2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 12 543
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 536
  3. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 6 464
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 5 204
  5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 4 347
  6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 746
  7. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 237
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 249

Blogy SME

  1. Peter Kollega: Čiernobiele mozgotrasy - Made in Slovensko
  2. Martin Sústrik: Argentína
  3. Martin Škopec Antal: Európa alebo Mečiar (Moc utópii a utópie moci)
  4. Roman Hutira: Študenti je čas ísť opäť za hranice?
  5. Ivan Hejda: Čo sa stane 19. augusta 2026 (variant 1)?
  6. Post Bellum SK: Davová psychóza a pogrom v Topoľčanoch
  7. Roman Kebísek: Štefánik našiel na Tahiti zobrazenie rodinky od Gauguina. Možno jeho ženy a syna
  8. Miro Jankes: September (2023)
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 122
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 30 479
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 185
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 23 031
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 937
  6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 9 489
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 432
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 380
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Ľudovít Hološka.

Dve galérie na západnom Slovensku spojilo jubileum Ľudovíta Hološku. Galéria Jána Koniarka (GJK) v Trnave i Záhorská galéria Jána Mudrocha (ZGJM) pripravili umelcovi k 80.


TASR 23. sep

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


22. sep
Predstavenie sochy Maceka v Malackách.

Na unikátnej soche pracoval umelec niekoľko mesiacov.


22. sep
Ilustračná fotka

Záujemcovia môžu ponuky predložiť do 13. októbra.


TASR 22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Peter Kollega: Čiernobiele mozgotrasy - Made in Slovensko
  2. Martin Sústrik: Argentína
  3. Martin Škopec Antal: Európa alebo Mečiar (Moc utópii a utópie moci)
  4. Roman Hutira: Študenti je čas ísť opäť za hranice?
  5. Ivan Hejda: Čo sa stane 19. augusta 2026 (variant 1)?
  6. Post Bellum SK: Davová psychóza a pogrom v Topoľčanoch
  7. Roman Kebísek: Štefánik našiel na Tahiti zobrazenie rodinky od Gauguina. Možno jeho ženy a syna
  8. Miro Jankes: September (2023)
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 122
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 30 479
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 185
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 23 031
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 937
  6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 9 489
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 432
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 380
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu