Nedeľa, 20. október, 2019 | Meniny má Vendelín
ÚSPEŠNÁ MONIKA ČULENOVÁ I BETKA OVEČKOVÁ

Miško naďalej zbiera úspechy

VHustopečiach (ČR) sa konali preteky Českého pohára v karate. Najlepšie juniorka, reprezentantka Slovenska Monika Čulenová obsadila 3. miesto v 1. kole SP seniorov v kata ženy a kvalifikovala sa na majstrovstvá SR seniorov. Najmladší začiatočníci v

Úvodné prvé kolo národného pohára v štýle godžu ryu karate sa uskutočnilo 14. februára 2009 v moravskom mestečku Hustopeče. Skoro dve stovky pretekárov zo 14 klubov súťažilo súťažilo prvý raz už podľa nových pravidiel Svetovej federácie karate (WKF). Nové pravidlá majú sprehľadniť tento atraktívny a rýchly šport pre divákov a v maximálne možnej miere vylúčiť zranenia u mládeže. V tomto roku má MOV rozhodnúť o prijatí karate do programu letných olympijských hier a preto WKF rozhodla i o zavedení chráničov hlavy a hrudníka pre dorastencov v zápase kumite. V cvičení kata, druhej disciplíne karate, neprišlo k žiadnym zmenám a práve tu v tejto športovej disciplíne majú Seničania len tie najvyššie ambície. Prvé víťazstvo Tourehopo bronzev Paríži V Čechách sa prvý raz od návratu z európskeho šampionátu predstavil čerstvý bronzový medailista z dorasteneckých ME v Paríži Michal Toure. Tretí najlepší karatista európskeho kontinentu porazil v rozhodujúcom súboji o bronzovú medailu práve najlepšieho českého reprezentanta Imrišeka, ale bolo to zaslúžené víťazstvo a preto v Hustopečiach neboli z českej strany žiadne negatívne emócie. Najlepší slovenskí dorastenecký reprezentant potvrdil svoje kvality aj v Hustopečiach, keď svojim súperom nedal ani náznak šance na prípadnú výhru. Úspechom proti senickému karatistovi by bol i zisk jediného bodu, le ani to sa ani jednému súperovi nepodarilo. Michal Toure vyhral všetky svoje súboje jasne 3:0. l Poradie v kata juniorov: 1. Michal Toure, Senica, 2. M. Lušovský, N. Jičín, 3. V. Kříž, Rosice. Betka Ovečkovávrátila Veronike Kopečnej prehru Medzi žiačkami sa podľa očakávania stretli dve najväčšie súperky a favoritky súťaže. Seničanka Alžbeta Ovečková (12), úradujúca majsterka ČR v štýle godžu ryu, ktoré sa konali v Brne a domáca česká hviezdička Veronika Kopečná z Brna, ktorá nedávno porazila vo finále Medzinárodných majstrovstiev ČR všetkých štýlov v Hodoníne práve Ovečkovú. Na nedávnych ME vo Francúzsku skončila na 5. mieste a preto bolo toto kvalitné česko-slovenské finále ostro sledovanou a prestížnou záležitosťou. Tentoraz Betka Ovečková nespravila žiadnu chybu a po výbornom výkone porazila českú reprezentantku 2:1. l Konečné poradie: 1. Ovečková, Senica, 2. V. Kopečná, Brno, 3. S. Forstová, Brno. V Hustopečiach sa konali aj rozhodcovské skúšky, ktoré úspešne zvládli aj arbitri zo Záhoria. Licenciu rozhodovať v ČR si okrem Martina Čulena a Jaroslava Rehuša vybojovali prvýkrát aj René Ovečka a Boris Thébery. Okrem kvalitných pretekárov má tak Záhorie kvalitné i početné zastúpenie aj medzi rozhodcami. Monika Čulenová už súťažív kategórii žien V Nových Zámkoch sa 7. februára konal Slovenský pohár seniorov a zo Záhoria naň vycestovala reprezentantka Slovenska Monika Čulenová (18) s jediným cieľom, úspešným umiestnením si zabezpečiť postup na seniorskí majstrovstvá Slovenska v roku 2009. Tento cieľ sa pretekárke Hanko kai KK klubu Senica podarilo splniť. V minulom rokz najlepšia juniorka Slovenska, šampiónka Stredoeurópskej ligy, medzi staršími a skúsenejšími ženami obsadila 3. miesto a na 2. kolo SP do Sabinova tak už nemusí cestovať. l Poradie v kata ženy: 1. K. Grmanová, ŠŠK Bratislava, 2. Erika Hrušecká, Tekdan Bratislava, 3. Monika Čulenová, Senica. Pre úplných začiatočníkov karate (biele a bieložlté opasky) bol v našich končinách pripravený zriedkavý turnaj začiatočníkov Seigokan. Konal sa 11. februára v telocvični gymnázia v Myjave, kde mohli po prvýkrát ukázať svoje kvality tí najmenší (do 5 rokov) z klubov Seigokan Myjava a Hanko kai Senica. Najlepšie prekonali trému v technikách v pohybe Kihon Ito L. Bumál (biele opasky) a K. Macko (bieložlté opasky), obaja Seigokan Myjava. V cvičení kata zvíťazil v začiatočníkov M. Chalko (biele opasky) a A. Bača (bieložlté opasky), obaja Hanko kai Senica. Sympatický turnaj v dobrej atmosfére bol veľkou motiváciou a obrovským zážitkom pre najmladších karatistov a je pravdepodobné, že sa stane tradíciou s možnosťou pre nové talenty. E. JAREČ

1. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
  2. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
  3. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo