„Už dve tretiny českých krajov dostávajú dotácie na budovanie systému konských staníc,“ uviedla Milena Andrlová v príspevku o Turistike na koni v Českej republike. Tam už slúži okolo tisícky staníc spojených s jazdeckou turistikou, z toho len v južných Čechách ich je 150. Pri značení konských trás našim susedom za riekou Moravou pomáhajú 120-ročné skúsenosti Klubu českých turistov so značením trás v prírode pre peších alebo cykloturistov.Stanislav Matulík z Jazdeckej školy HIPOS v Kopčanoch sa zaoberal problematikou hipoterapie - liečby pomocou koní. Pripomenul, že už 6000 rokov je kôň spoločníkom človeka. Podporovateľom jazdenia boli vraj nielen Markus Aurélius či Ľudovít Štúr, ale i prvý československý prezident Tomáš Garyque Masaryk.
Akých chýb sa pri vytyčovaní a prevádzke jazdeckých trás vyvarovať, na akých základoch budovať, čomu sa venovať pri výchove sprievodcov, aj o tom na konferencii hovoril Rakúšan Oswald Schwarz.
Nové poznatky o biologických a technologických príncípoch chovu koní predstavil prítomným docent Marko Halo zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Pri budovaní jazdeckých trás, ktoré by spojili Česko, Nemecko a Rakúsko so Slovenskom, chcú v Kopčanoch vytvoriť medzinárodné Informačné a školiace centrum. Rezervy sú ešte v spolupráci s prepravcami koní, kováčmi, hotelmi a penziónmi. Viac treba urobiť pri vydávaní jazdeckých máp a kurzoch sprievodcov trasami na západnom Slovensku.
Prvou významnejšou aktivitou na Slovensku majú byť vytvorené a označené jazdecké trasy pozdĺž hraničnej rieky Moravy medzi Slovenskom a Rakúskom, a Slovenskom a Českom, ktorú už rozbehol Jaromír Orgoník s majiteľmi koní za podpory európskych zdrojov.
Popri chovateľoch koní z Kopčian sa s ambíciami budovať konskú agroturistiku na konferencii netajili ani chovatelia zo Šaštína-Stráží, Lozorna či Trnovca.
Z hľadiska legislatívy je stále ťažšie vytyčovať jazdecké trasy. Nedá sa to dosiahnuť bez súhlasu majiteľov pozemkov. Čo veci pomôže, aby sa turistika na koni rozvíjala rýchlejšie, sa čoskoro zamyslíme spolu s ďalšími agropodnikateľmi, koniarmi, veterinárnym lekárom a ľuďmi iných profesii, pre ktorých sú kone partnermi i spoločníkmi pri rozvíjaní cestovného ruchu. Dovtedy si spolu s ďalšími účastníkmi kopčianskej rakúsko-česko-slovenskej konferencie zaželajme „nech nám kone idú.“ Veď vraj niet krajšieho pohľadu na svet, ako je pohľad z konského chrbta.
MILAN SOUKUP