Ostalo osadiť pár schodíkov, no už teraz kamenné schodisko, kľukatiace sa ako had, uľahčuje výstup od cesty k jaskyni po príkrom svahu do výšky zhruba štvor- či päťpodlažného domu. Schodisko dovoľuje bezpečnejšie spoznávať tento zaujímavý chránený prírodný výtvor.
Jaskyňa Deravá skala je 26 metrov dlhá a 15 metrov vysoká sieň bez kvapľovej výzdoby, ležiaca na pravej strane Mokrej doliny nad Plaveckým Mikulášom v nadmorskej výške 460 metrov. Je pravdepodobne zvyškom neznámeho krasového systému, súvisíaceho s krasovými jamami na plošine Javorinky. Je tiež významnou archeologickou lokalitou.
„Najväčším problémom bola posledná tretina zo 77 kamenných schodov,“ spomína si Igor Krist na ťažké chvíle. „Vynášať 60 až 80-kilogramové kamene bolo dosť náročné. Vtedy sme toho mali naozaj dosť. Stupne pribúdali pomaly. No zvládli sme to.“
Igor Krist jaskyňu vníma ako „turistickú atrakciu, skalný dóm, prírodný chrám so svojimi dejinami, o ktorých však nevieme podrobnosti. Určite bola istý čas obývaná počas tureckých nájazdov či pri inom nebezpečenstve. Robili sa tam nejaké archeologické výskumy. Zistilo sa, že v nej našiel útočisko aj jaskynný medveď. Jaskyňa je síce opradená tajomstvom, no má svoje čaro.“
Pri práci na schodisku, podobnom ako tatranské skalné chodníky, použili kameň z okolia. Pracovali opatrne, aby neporušili koreňové systémy statných bukov a hrabov. Igorovi Kristovi pomáhali synovia Ondrej a Braňo i pilčík pri odstraňovaní spadnutého stromu. Pracovali tri či štyrikrát do týždňa.
„Vyšli sme hore na dve až štyri hodiny. Podľa toho, ako nám stačili sily,“ dozvedáme sa od realizátora projektu. Po vyše dvoch mesiacoch prác je rád, že jeho iniciatívu uvítali ľudia z Plaveckého Mikuláša i turisti z iných končín Slovenska i Česka. „Odozva bola pozitívna: No nejeden sa čudoval, kto tu je dnes ochotný takú vec robiť. Nuž, radi sme ich upozorňovali na grant od nadácie Ceny Holcimu, ktorý nám realizáciu umožnil. Tunajší ľudia najlepšie vedia, aký ťažký prístup k jaskyni tu donedávna mali učiteľky s deťmi i menej zdatní turisti. Naše poďakovanie nadácii chceme vyriešiť malou informačnou tabuľkou v blízkosti jaskyne,“ vysvetlil nám architekt I. Krist, pre ktorého sa projekt schodiska stal vecou osobnej cti.
MILAN SOUKUP